Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Bosacka zgromiła tanie pączki. Daleko im do prawdziwych
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 15.02.2023 14:06

Bosacka zgromiła tanie pączki. Daleko im do prawdziwych

bosacka tanie pączki
Canva / Photography By Tonelson

Tłusty Czwartek już jutro. Gdzie skierujecie swoje kroki, aby nabyć najlepsze pączki? Katarzyna Bosacka zdecydowanie odradza wizytę w supermarkecie lub dyskoncie. Dostępne tam słodkości są produktem głęboko mrożonym, z długą listą składników. W smaku nie będą raczej przypominać najlepszych wyrobów.

Zdaniem Bosackiej (której powyższe zdjęcie pochodzi z jej oficjalnego profilu na Instagramie) to, co sprzedają nam tanie sklepy prawdziwymi pączkami nie jest. Powód jest banalnie prosty. Pączki te są przygotowywane w całości, głęboko mrożone i rozmrażane dopiero przed samą sprzedażą. Perspektywa jedzenia takich specjałów więc nie zachwyca.

Katarzyna Bosacka tłumaczy, jak produkuje się tanie pączki

Supermarkety i dyskonty codziennie kuszą atrakcyjnymi cenami. Szczególnych promocji możemy spodziewać się w Tłusty Czwartek. Czemu jednak duże sklepy są w stanie oferować pączki po 1-2 złote, podczas gdy w cukierniach kosztują one kilka razy więcej? Niestety za niską ceną idzie niższa jakość.

Sprzedawane po dobrych cenach pączki i donuty to zwykle produkty głęboko mrożone. Co to oznacza w praktyce? Słodycze po przygotowaniu są mrożone, łącznie z nadzieniem i polewą, transportowane do sklepu i dopiero tam rozmrażane. Czy chcielibyście świętować Tłusty Czwartek takim jedzeniem?

Mrożenie to nie jedyny grzech tanich pączków. Bosacka zwraca również uwagę na skład karnawałowych słodkości. Tradycyjny pączek zawiera mleko, mąkę, masło, drożdże i żółtka. Kuszące kolorami tanie odpowiedniki mają długi skład pełen niezrozumiałych nazw i określeń.

Powszechną wiedzą jest fakt, że najlepsze pączki to te smażone na smalcu. Na czym smaży się te, które kupujemy po przysłowiowej złotówce? Najczęściej na oleju palmowym. Tym sposobem koszt produkcji pączków obniżany jest do minimum.

Bosacka radzi, jak uchronić się przed tanimi pączkami niskiej jakości

Każdy producent żywności ma obowiązek podać skład na opakowaniu swojego produktu. Nie inaczej jest w przypadku pączków. Dokładnie przyjrzyjcie się dołączonej do nich etykiecie. Jeśli znajdziecie napis "produkt głęboko mrożony" lepiej po kupno pączka wybrać się gdzie indziej.

W supermarketach i dyskontach pączki sprzedawane są najczęściej z dużych, zbiorczych opakowań. Dokopanie się do informacji może wymagać w takiej sytuacji nieco więcej wysiłku. Zdaniem Katarzyny Bosackiej warto jednak zerknąć na spód lub tył kartonu, aby uniknąć zakupu pączkowego bubla.

Czy pączki z supermarketu mogą nam w jakiś sposób zaszkodzić? Zjedzenie jednego od czasu do czasu z pewnością nie zrujnuje nam zdrowia. Zastanówmy się jednak, czy nie lepiej zjeść tych słodkości mniej, ale za to lepszej jakości. Zawsze można także pokusić się o samodzielne usmażenie pączków w domu.

Z tego przepisu przygotujesz proste domowe pączki. Jeśli wolisz kupne słodkości, przedstawiamy krótkie podsumowanie cenowe na Tłusty Czwartek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Instagram @katarzynabosacka