Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Cena składnika na świąteczne pierogi zwala z nóg. Czeka nas kosztowne Boże Narodzenie
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 12.11.2023 16:30

Cena składnika na świąteczne pierogi zwala z nóg. Czeka nas kosztowne Boże Narodzenie

tradycyjne świąteczne pierogi
Canva / Adam88xx

Przygotowanie jedzenia na Boże Narodzenie nigdy nie było tanie. Ostatnie lata, z uwago na rosnącą inflację, szczególnie dały nam w kość. W tym roku może być jednak jeszcze ciężej, niż do tej pory. Wszystko przez wysokie ceny składnika niezbędnego do świątecznych pierogów.

Znamy pierwsze wyceny zrobienia świątecznych pierogów

Wiele gospodyń domowych przygotowuje wszystkie potrawy samodzielnie. Są jednak też takie, które wspomagają się zamawianiem poszczególnych dań od wyspecjalizowanych firm. W sieci powoli zaczęły pojawiać się cenniki wykonania między innymi pierogów. Wiemy jedno- tanio nie będzie.

Świąteczne pierogi to obowiązkowa pozycja na każdym świątecznym stole. W tym roku niejednemu jednak mogą one stanąć w gardle. Wszystkiemu winne są niebotyczne ceny grzybów, niezbędnych do tradycyjnego farszu. Powinniśmy przygotować się na niemały wydatek. 

uszka z grzybami.jpg
Canva / wjarek
W zamrażarce znalazłam porcję zapomnianych malin. W kilka chwil zrobiłam z nich pyszny syrop na odporność

Koszt grzybów potrzebnych do farszu na pierogi jest wyjątkowo wysoki

Pierwsze koła gospodyń wiejskich oraz osoby prywatne zaczęły wystawiać ogłoszenia dotyczące usług. Wśród nich jest oczywiście także dostawa wigilijnych pierogów. Choć do świąt mamy jeszcze ponad miesiąc, warto już teraz zainteresować się tym tematem. Dzięki temu możemy przygotować się na nadchodzące wydatki.

Ile zatem kosztować nas będą pierogi z kapustą i grzybami? Konkretna cena zależy oczywiście od danej oferty. Przyjąć jednak możemy, że za kilogram tego przysmaku zapłacimy ok. 35 złotych. Taka porcja zawierać będzie ok. 30 pierogów.

Cena pierogów zależy też oczywiście od rodzaju farszu. Za te bardziej wymyślne zapłacimy nawet 2,50 złotych za sztukę. Aby nakarmić całą rodzinę, musimy ponieść wcale niemały koszt. A to przecież tylko jedna potrawa spośród tradycyjnych 12.

Pierogi to nie jedyny koszt, jaki poniesiemy w te święta

Wysoka cena farszu do pierogów wynika z jednej bardzo prostej rzeczy. Ich zbiory były w tym roku wyjątkowo skromne. Przełożyło się to bezpośrednio na wzrost kosztów ich zakupu. Święta, które przecież nierozerwalnie kojarzą się ze smakiem grzybów, boleśnie mogą uderzyć nas po kieszeni.

Krokiety z kapustą i grzybami także nie będą należeć do najtańszych. Za każdą sztukę przyjdzie nam zapłacić nawet 5 złotych. Sporo tańsze, bo aż o 1,50 złotych będą krokiety z farszem z samej kapusty. Może być to dobra alternatywa dla tych, którzy szukają oszczędności.

Urządzenie świąt nigdy nie było tanie. Na spore wydatki warto zacząć przygotowywać się już teraz. Dzięki temu będziemy mieć szansę spędzenia smacznych i sytych rodzinnych chwil bez ryzyka bankructwa. Dotyczy to zarówno potraw zamawianych, jak i robionych własnoręcznie. To warzywo idealnie zastąpi kapustę z farszu do pierogów. Rolowane pierogi smakują nawet lepiej, niż te robione tradycyjnie.

pierogi z grzybami.jpg
Canva / wjarek