Nie dodaję już kapusty do pierogów z grzybami. Zamiast niej stawiam na inny typowo jesienny składnik
Pierogi z grzybami i kapustą zna każdy smakosz. Są pyszne, ale kwaśne warzywo możemy zastąpić zupełnie innym składnikiem. Uzyskamy farsz tak smaczny, że szansa na powrót do klasyki będzie niewielka. Koniecznie wypróbujcie to połączenie w tym sezonie.
Nietypowe pierogi z grzybami
Do aromatycznych leśnych grzybów pasuje wiele dodatków. Natka pietruszki, tymianek, czosnek, ziemniaki czy dobrze znana kapusta kiszona. Czasem jednak warto zaszaleć i wypróbować połączenie innych jesiennych smaków. Koniecznie sprawdźcie tę wersję pierogów z grzybami.
W prostym przepisie na farsz upieczemy uwielbiane warzywo i zblendujemy ją na purée. Wzbogacimy też nadzienie odrobiną sera. Jeśli jesteście ciekawi, co stanowić będzie jego bazę, czytajcie dalej. Wykonanie tego farszu do pierogów jest banalne i aż żal nie skosztować.
Na drewniane patyczki nadziewam mięso i warzywa. To danie jest 100 razy lepsze niż, klasyczne schaboweZnakomity farsz do pierogów z grzybami
Tak jak symbolem jesieni są grzyby, tak jest nim również dynia. To właśnie ją przygotowujemy w opisany wyżej sposób i zjemy pierogi tak wybitne, jak nigdy wcześniej. Postawmy na niezbyt duże pomarańczowe warzywo odmiany hokkaido, a farsz będzie miał właściwą konsystencję i przyjemny lekko słodki smak.
Składniki:
- 1 dynia hokkaido średniej wielkości
- 500 g wybranych grzybów leśnych
- 1 duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 50 g śmietany 18%
- 30-40 g sera żółtego, startego na drobne wiórki
- ulubione zioła suszone np. tymianek lub oregano
- olej rzepakowy
- sól i pieprz w ilości do smaku
Lista składników jest krótka, a oprócz standardowych kuchennych narzędzi przydadzą nam się jeszcze papier i blacha do pieczenia dyni. Instrukcję krok po kroku zaś znajdziecie poniżej.
Jak zrobić pyszny farsz do pierogów z grzybami?
Zaczynam od umycia dyni i usunięcia z niej pestek wraz ze znajdującymi się wewnątrz „włoskami”. Warzywo kroje w kostkę i nacieram dokładnie olejem oraz przyprawami, czyli odrobiną ziół, soli oraz pieprzu. Piekę przez 30-40 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
W tym czasie oczyszczam grzyby i kroję w niewielką kostkę. Cebulę siekam i szklę na dobrze rozgrzanym oleju. Jego ilość dobieram tak, aby dno patelni było przykryte niezbyt grubą warstwą tłuszczu. Pod koniec smażenia dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek oraz grzyby. Kontynuuję smażenie przez mniej więcej kwadrans.
W tym czasie grzyby znacznie zmniejszą objętość. To właściwy moment, by zdjąć je z ognia. Miękką dynię, blenduję na gładkie purée i łączę ze śmietaną oraz serem. Dodaję zawartość patelni i mieszam. Tak przygotowanym nadzieniem mogę wypełniać ciasto.
Jak przygotować pierogi z grzybami i dynią?
Farsz z powyższego przepisu można zamknąć w dowolnym cieście. Polecam prosty i sprawdzony przepis na masę z mąki wrzątku i odrobiny soli, która pasuje nie tylko do wspomnianego nadzienia.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na pyszne pierogi. Sprawdźcie koniecznie jak przygotować pyszne ruskie z dodatkiem mięty — są wyśmienite. Być może spodoba wam się też patent na pierogi z grzybami, twarogiem i kaszą.