Smakosze.pl
Jajka będą znacznie droższe

Canva / Foodiesfeed

Ceny uwielbianego produktu poszybują w górę

3 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że jajka są jednym z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Okazuje się, że za jakiś czas ich cena może znacząco pójść w górę. Wszystko za sprawą nadchodzących regulacji dotyczących wycofania jajek z chowu klatkowego.

Jajka z chowu klatkowego są zdecydowanie tańsze od tych, które pochodzą, chociażby od kur z wolnego wybiegu. Za opakowanie przeważnie zapłacimy około 5 złotych. Do 2023 Komisja Europejska ma zaproponować nowe przepisy. Mają one dotyczyć zasad chowy w państwach członkowskich.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Jajka z chowu klatkowego znikną ze sklepowych półek?

Bez wątpienia jajka często goszczą na naszych stołach. Statystyczny Polak zjada ich około 150 w ciągu roku. Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, dlaczego niektóre jajka są sprzedawane z różnymi zabrudzeniami.

Okazuje się, że za jakiś czas jajka mogą być droższe. Wynika to z obywatelskiej inicjatywy, która zakazuje chowu klatkowego. Została ona przychylnie rozpatrzona przez Komisję Europejską. Do 2023 roku mają zostać przedstawione nowe regulacje.

Zakaz chowu klatkowego ma stopniowo wchodzić w życie od 2027 roku. W związku z tym jajka „trójki” zaczną znikać ze sklepowych półek. Nadal dostępne będą te pochodzące od kur z wolnego wybiegu oraz z hodowli ekologicznych i ściółkowych.

Projekt bez tytułu - 2021-07-03T124059.180

Tradycyjny, a zarazem najlepszy przepis na ogórki kiszone

CZYTAJ DALEJ

- Popyt na droższe jaja z innych systemów niż klatkowy nie jest jeszcze tak duży, jakby oczekiwano. Pytanie, czy polskiego klienta można w ogóle zmusić do kupna produktu w wyższej cenie. Bo decyzja KE uderzy nie tylko w przedsiębiorców, ale i w zwykłych konsumentów - wyjaśnia Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, przytaczana przez portal Money.

Jajka będą coraz droższe

Nietrudno zauważyć, że produkty spożywcze już teraz zaczynają kosztować coraz więcej. Już wcześniej poruszaliśmy ten temat w jednym z wcześniejszych artykułów. Dodatkowe ograniczenia dotyczące jajek z pewnością odbiją się na ich cenie. Zwłaszcza że aż 81% z nich pochodzi właśnie z chowu klatkowego.

W związku z planowanym zakazem jajek z chowu klatkowego producenci będą musieli korzystać z innych rozwiązań, które są bardziej kosztowne. Rzecz jasna odbije się to na cenie popularnego nabiału. Warto zauważyć, że jajka „trójki” zazwyczaj są tańsze o około 33% od innych dostępnych na rynku.

Nie można zapomnieć o tym, że nie tylko planowane regulacje Unii Europejskiej wpłyną na dostępność jajek z chowu klatkowego. Najpopularniejsze sieci supermarketów również podejmują stosowne działania mające na celu zrezygnowanie z „trójek”.

Jajka z chowu klatkowego

Jajka z chowu klatkowego

Canva / SlavkoSereda

Biedronka zamierza wycofać ze sprzedaży jajka z chowu klatkowego do stycznia 2022 roku. Z kolei sieci Lidl i Auchan ten sam cel chcą osiągnąć do 2025 roku. Nie pozostaje nam nic innego, jak przygotować się na większe wydatki podczas zakupów.

Rzecz jasna nie możemy zapomnieć o tym, że takie rozwiązanie w znacznym stopniu wpłynie na dobrostan zwierząt hodowlanych. Przebywanie w klatkach naraża je na ścisk, urazy, choroby oraz ogromny stres. Nasze nawyki kulinarne i chęć oszczędzania pieniędzy nie powinny odbijać się na zwierzętach zdolnych do odczuwania cierpienia.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >