Ciasto wegańskie - jak zrobić puszysty biszkopt bez jajek?
Ludzie decydują się na dietę wegańską z różnych względów, na przykład zdrowotnych, duchowych czy ekonomicznych, ale w ostatnich czasach prym wiodą motywacje etyczne, społeczne i ekologiczne. Weganizm stał się stylem życia, w którym dąży się wyeliminowania produktów odzwierzęcych ze wszystkich jego aspektów. Bycie na diecie wegańskiej wcale nie oznacza, że musimy sobie czegoś odmawiać.
Biszkopt bez jajek i mleka. Czy to możliwe? Jak zrobić biszkopt, bez jajek i nabiału?
Smaczny, puszysty biszkopt wegański jest jak najbardziej osiągalny. Mleko krowie zastępujemy mlekiem roślinnym. Najlepsze będzie mleko sojowe, bo zawiera największą ilość białek. Do biszkoptu dodajemy też ocet lub sok z cytryny, który ustabilizuje nasze ciasto. Nie może w nim też zabraknąć sody oczyszczonej i proszku do pieczenia, dzięki czemu biszkopt będzie puszysty i lepiej wyrośnie. Reszta to już standard: mąka, cukier i olej.
Wegański biszkopt przepis numer 1
Składniki:
1,5 szklanki mąki pszennej lub orkiszowej (375 ml)
pół szklanki cukru (125 ml) (można zastąpić ksylitolem)
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka mleka sojowego naturalnego (250 ml)
1 łyżka octu (np. jabłkowego)
⅓ szklanki oleju
Sposób przygotowania:
Na początek w jednej misce mieszamy mokre składniki: mleko sojowe, ocet i olej, a w drugiej suche: mąkę, sodę, proszek do pieczenia i cukier.
Następnie mokre składniki wlewamy do suchych i energicznie mieszamy trzepaczką.
Masę wlewamy do formy wyłożonej na spodzie papierem do pieczenia.
Pieczemy około 30-40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Pod koniec sprawdźmy wykałaczką, czy ciasto jest już suche w środku.
Ważne:
Jeśli chcecie upiec więcej biszkoptu, po prostu zróbcie go dwa razy, nie podwajajcie ilości składników, bo wtedy biszkopt może nie wyrosnąć.
Wegański biszkopt przepis numer 2 z aquafabą
Dzięki niej możemy zrobić pyszną wegańską bezę, nieodbiegające od oryginału wegańskie ciasta, musy, kremy i majonezy.
Czym jest aquafaba? Nazwa aquafaba jest połączeniem dwóch łacińskich słów, aqua to woda, a faba to fasola. Jest to płyn pozostający po gotowaniu ciecierzycy i innych roślin strączkowych. Zasłynęła przede wszystkimi swoimi właściwościami, które są zbliżone do białek jaj - przy pomocy miksera możemy z niej stworzyć sztywną, gęstą pianę. Dodatkowo, podobnie jak jajka spulchnia, skleja, łączy oraz zmienia się w emulsję. Dzięki niej możemy zrobić pyszną wegańską bezę, nieodbiegające od oryginału wegańskie ciasta, musy, kremy i majonezy. Została odkryta stosunkowo niedawno, pierwsze wzmianki pochodzą z 2012 roku. Badania potwierdziły, że aquafaba składa się głównie z białek i skrobii; dodatkowo ma też bardzo mało kalorii i nie zawiera cholesterolu.
Składniki:
180 ml aquafaby (z lodówki), czyli wody z puszki ciecierzycy lub wody pozostałej po gotowaniu suchej ciecierzycy
1 łyżeczka octu jabłkowego lub soku z cytryny
100 g cukru pudru
1 łyżeczka esencji waniliowej
2 łyżki oleju
200 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
Sposób przygotowania:
Do aquafaby dodajemy łyżeczkę octu i ubijamy, aż powstanie sztywna piana. Powinna przypominać pianę z białek.
Stopniowo, łyżka po łyżce, dodajemy cukier, cały czas miksując (minutę po każdej łyżeczce). Gdy dodamy już cały cukier miksujemy jeszcze kilka minut do momentu, aż w pianie nie będzie czuć pod palcami kryształków cukru.
Następnie powoli wlewamy olej, cały czas miksujemy.
Mieszamy ze sobą suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, sodę i powoli dodajemy ubitą pianę z aquafaby. Mieszamy delikatnie przy pomocy szpatułki. Masa będzie nieco gęstsza niż w klasycznym biszkopcie.
Masę wlewamy do formy wyłożonej na spodzie papierem do pieczenia.
Pieczemy około 30-40 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Pod koniec sprawdźmy wykałaczką, czy ciasto jest już suche w środku.
Wegańska, kokosowa masa do tortu
Skoro znacie już niezawodny przepis na biszkopt, teraz pora na masę. Ta jest kokosowo-owocowa, umiarkowanie słodka, o kremowej konsystencji.
Składniki:
2–3 puszki mleczka kokosowego (stałej, tłustej części)
110 g cukru pudru do smaku
1 opakowanie śmietan fixa
pół limonki
wiórki kokosowe
opcjonalnie: maliny i borówki lub mango i ananas
Sposób przygotowania:
Mleczko kokosowe w puszce chłodzimy w lodówce minimum 24 godziny. W tym czasie jego płynna część odzieli się od stałej, dzięki czemu na górze zbierze się krem kokosowy.
Powstały krem z puszki przelewamy do miski i ubijamy mikserem na wysokich obrotach, dodajemy stopniowo cukru. Pod koniec dodajemy sok z limonki i śmietan fixa.
Do masy wsypujemy garść wiórków kokosowych, dzięki czemu stanie się bardziej gęsta. Delikatnie mieszamy łopatką. Możemy też dodać nasze ulubione owoce.
Ubitą śmietankę kokosową władamy do lodówki, aby się schłodziła.