Smakosze.pl
Co dodać do wody w czasie upałów?

Canva (Sasin Paraksa, Getty Images Pro)

Co dodać do wody, by lepiej nawodnić organizm?

21 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

W czasie upałów trzeba szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym szczególnym okresie lekarze zalecają picie nie tylko wody mineralnej, ale i izotoników, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale i uzupełnią elektorlity. Okazuje się, że w prosty sposób możemy je przygotować we własnej kuchni. Wystarczy wykorzystać produkty, które na pewno masz pod ręką.

Ostatnie dni dają nam się we znaki, jeśli chodzi o ekstremalne temperatury. W taką pogodę powinniśmy pić jak najwięcej wody. Standardowo zaleca się wypijanie 1-1,5 litra wody dziennie, jednak przy tak wysokich temperaturach, powinno się znacznie zwiększyć jej spożycie.

Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie napoje dobrze wpłyną na nawodnienie organizmu, w rzeczywistości tak nie jest. Kawa, herbata czy alkohol są wręcz niewskazane, gdy żar wręcz leje się z nieba. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Czy woda najlepiej nawadnia organizm?

O tym, że woda, jest głównym napojem, który powinniśmy pić w czasie upałów, nie trzeba nikogo przekonywać. Utarło się jednak przekonanie, że to ona nawadnia najlepiej, co do końca nie jest prawdą. Istnieją bowiem płyny, które w najbardziej gorące dni sprawdzą się o wiele lepiej.

Napoje te możemy podzielić na kilka rodzajów: hipotoniczne, hipertoniczne i izotoniczne. To właśnie te ostatnie najlepiej zadziałają na nasz organizm przy ekstremalnie wysokich temperaturach.

Sklepy obniżają ceny

Gdzie zrobisz najtańsze zakupy?

CZYTAJ DALEJ

Napoje hipotoniczne są łatwo wchłanialne przez nasz organizm i szybko gaszą pragnienie, jednak nie na długo. Mają jednak o wiele niższe stężenie elektrolitów i cukrów w porównaniu do izotoników i hipertoników.

Nie poprawiają więc znacząco równowagi wodno-elektrolitowej. Do takich napojów zaliczyć możemy zaliczyć właśnie wodę mineralną czy źródlaną. Oczywiście trzeba również pić wodę, jednak przy zwiększonej potliwości, warto sięgnąć po produkty, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale też uzupełnią elektrolity.

woda

woda

Źródło: Canva (montirayodtiwong)

W najbardziej upalne dni najlepiej sprawdzą się więc napoje izotoniczne, zawierające bogaty skład m.in. sód, potas, węglowodany, czy też minerały i witaminy. Nawadniają one organizm, bez ryzyka rozcieńczenia elektrolitów.

Izotonik nie musi być jednak specjalistycznym napojem ze sklepu dla sportowców. Bez problemu możesz go przygotować we własnej kuchni. Taki napój poleca wielu lekarzy, gdyż jest przygotowywany z naturalnych składników.

Aby go przygotować, wystarczy do litra wody wsypać pół łyżeczki soli, 3 łyżki miodu oraz odrobinę soku z cytryny do zbilansowania smaku. Pij go w największe upały i wtedy, gdy najbardziej się pocisz, tracąc przy tym sporo sodu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kulinaria Trójmiasto, DOZ, O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >