Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (38)

PixelsEffect, Getty Images Pro

Co najlepiej pić w czasie upałów?

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W czasie upałów najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie - duża ilość płynów jest bowiem wypacana. Okazuje się, że nie tylko woda doskonale sprawdza się podczas wysokich temperatur, lecz również świeżo wyciskany sok. Najlepiej wybrać sok z pomidorów oraz cytrusów.

Upały potrafią dać nam nieźle w kość, szczególnie osobom starszym, u których termoregulacja nie jest już tak efektywna. Najlepszym sposobem schłodzenia organizmu jest oczywiście przebywanie w zacienionych miejscach i ograniczanie wysiłku fizycznego.

Nie zawsze możemy sobie oczywiście na to pozwolić, w końcu od czasu do czasu trzeba wybrać się na zakupy, czy załatwić jakieś sprawy. Wtedy konieczne jest picie płynów w dużej ilości, a także ograniczanie napojów, które przyspieszają odwodnienie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Nie tylko woda dobrze ugasi pragnienie

Oczywiście woda jest naszym naturalnym wyborem, gdy chce się pić. Szklanka schłodzonej mineralnej wspaniale nawilża spieczone gardło, a także w bardzo szybkim tempie uzupełnia niedobory płynów i minerałów.

Poza wodą można zdecydować się także na świeżo wyciśnięte soki warzywne lub owocowe. Najlepszym wyborem jest sok pomidorowy, który zawiera bardzo dużą ilość potasu - minerału szybko wypłukującego się z organizmu podczas upałów i wysiłku fizycznego.

Kopia Bez tytułu (2)

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

CZYTAJ DALEJ

Wbrew pozorom, warzywa i owoce można także jeść, wszak w 80-90 proc. składają się z wody. Zalecamy wybieranie morel, czereśni, brzoskwiń, truskawek, cytrusów oraz gruszek, ponieważ zawierają najwięcej potasu.

Gorący napar na upał

W krajach arabskich bardzo często można spotkać obwoźnych handlarzy herbatą lub innymi naparami, na przykład miętowym. Z kolei mieszkańcy Ameryki Łacińskiej wybierają głównie yerba mate.

Yerba mate jest napojem sporządzanym z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego i wykazuje właściwości odchudzające oraz pobudzające. Czy picie ciepłych napojów w czasie gorąca faktycznie przynosi ulgę?

Okazuje się, że tak. Organizm człowieka intensyfikuje pocenie się po wypiciu lub zjedzeniu czegoś ciepłego. Po chwili ciało schłodzi się o wiele szybciej, dlatego ciepła herbata lub yerba mate pomagają wyregulować temperaturę.

asdas

Yerba mate w drewnianym kubku ze specjalną słomką

Źródło: canva.com/ildipapp

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >