Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-06-30T193056.713

canva/chalriki

UE zakazuje chowu klatkowego

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Chów klatkowy od dawna wzbudza spore kontrowersje. Wiele organizacji domagało się zaprzestania tego procederu z uwagi na nieetyczne traktowanie zwierząt hodowlanych. Tym razem Unia Europejska pozytywnie odpowiedziała na obywatelską inicjatywę „Zakończmy epokę klatek”. Do 2023 roku ma zostać przedstawiony wniosek ustawodawczy dotyczący zakazu stosowania klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich.

Wiele osób czekało na dzień, w którym chów klatkowy odejdzie w niepamięć. Okazuje się, że już za jakiś czas ten scenariusz może się ziścić. Wszystko za sprawą obywatelskiej inicjatywie „Zakończmy epokę klatek”.

Chów klatkowy zostanie zakazany przez Unię Europejską?

Unia Europejska niejednokrotnie potrafiła zaskakiwać swoimi decyzjami. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że zezwolono na sprzedaż larw, jako produktu spożywczego. Tym razem Komisja Europejska pochyliła się nad chowem klatkowym.

Komisja Europejska udzieliła odpowiedzi na obywatelską inicjatywę, która zakłada zrezygnowanie z chowu klatkowego. Zapowiedziano w niej, że stosowny wniosek ustawodawczy powinien pojawić się do 2023 roku.

„Zakończmy epokę klatek” ma stać się częścią strategii „Od pola do stołu”. W jej skład wchodzą przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt hodowlanych. Warto zauważyć, że zakaz chowu klatkowego jest już szóstą udaną inicjatywą, za którą opowiadało się ponad milion obywateli z Unii Europejskiej.

Dieta pozwoliła jej zachować młody wygląd

Dzięki specjalnej diecie 73-latka zachowała figurę modelki

CZYTAJ DALEJ

Komisja Europejska zamierza zwrócić się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności z prośbą o uzupełnienie dowodów naukowych, dzięki którym bezsprzecznie będzie można stwierdzić, że stosowanie klatek jest niezasadne i szkodliwe dla zwierząt. Mowa między innymi o królikach, młodych kurach, hodowlanych nioskach, brojlerach, przepiórkach, kaczkach i gęsiach.

Unia Europejska będzie zachęcała do rezygnacji z klatek?

Nowe zasady będą wiązały się ze sporymi zmianami. Tym samym Unia Europejska przewiduje wprowadzanie różnego rodzaju wsparcia finansowe dla rolników. Warto zauważyć, że państwa członkowskie mogą korzystać z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

- Zrównoważony system żywnościowy nie może istnieć bez wysokich standardów w zakresie dobrostanu zwierząt. Dzięki naszym obywatelom działania Komisji w tym obszarze będą jeszcze bardziej ambitne, a stosowanie systemów klatkowych w gospodarstwach hodowlanych będzie stopniowo znoszone. Zielony Ład i strategia „Od pola do stołu”, wspierana przez nową wspólną politykę rolną, będą miały kluczowe znaczenie dla przejścia na zrównoważone systemy żywnościowe. Ta inicjatywa obywatelska jedynie potwierdza, że transformacja taka stanowi również odpowiedź na społeczne zapotrzebowanie na bardziej etyczne i zrównoważone rolnictwo - powiedział przytaczany przez portal Farmer Janusz Wojciechowski, będący komisarzem do spraw rolnictwa.

Chów klatkowy pod znakiem zapytania

Chów klatkowy pod znakiem zapytania

Canva / Annette Shaff

Niewykluczone, że nowe przepisy wejdą w życie już od 2027 roku. Wszystko zależy od tego, jak Komisja Europejska oceni wykonalność wycofania chowu klatkowego. Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na rozwój sytuacji. Warto zauważyć, że Unia Europejska rozważa rezygnację z promowania wyrobów mięsnych.

- Zwierzęta są istotami zdolnymi do odczuwania i jako społeczeństwo ponosimy moralną odpowiedzialność za to, by warunki w gospodarstwach to odzwierciedlały. Dzisiejsza odpowiedź jest kluczowym krokiem w kierunku ambitnego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w 2023 r., który stanowi priorytet od początku mojej kadencji. Oto nasze zobowiązanie: stopniowe znoszenie klatek dla zwierząt gospodarskich będzie częścią naszych działań w ramach strategii „Od pola do stołu” i doprowadzi do bardziej zrównoważonego rolnictwa i systemów żywnościowych. Jestem zdecydowana zadbać o to, by UE nadal odgrywała wiodącą rolę w zakresie dobrostanu zwierząt na arenie światowej i by spełniała oczekiwania społeczne - skomentowała decyzję Komisji Europejskiej Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, przytaczana przez portal Farmer.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Farmer

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >