Smakosze.pl
Kapusta pekińska z czarnymi plamkami

canva/ma-no, Getty Images

Co oznaczają czarne plamy na kapuście pekińskiej?

6 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 20 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Wiele osób przechowuje kapustę pekińską w lodówce przez dłuższy czas, ponieważ warzywo to znane jest z długiego okresu świeżości. Czasem pojawiają się na niej specyficzne czarne kropki - nie jest to pleśń, lecz objaw choroby o nazwie pieprzowa plamistość. Specjaliści nie są jednomyślni i nie mogą jednoznacznie odpowiedzieć, czy spożycie takiej kapusty jest szkodliwe. Dla własnego bezpieczeństwa warto z niej zrezygnować.

Kapusta pekińska na dobre zadomowiła się w naszej kuchni, głównie dzięki wyjątkowo długiej przydatności do spożycia - o ile odpowiednio się ją przechowuje. W dobrych warunkach wytrzymuje nawet 5 miesięcy bez psucia się.

zupa ogórkowa

Wyborna ogórkowa z podsmażanymi na maśle ogórkami

CZYTAJ DALEJ

Dlatego tak łatwo zapomnieć o tym, że główka kapusty znajduje się w lodówce. Po jakimś czasie na jej liściach zaczynają pojawiać się czarne wykwity, które nie wyglądają zbyt zachęcająco. Naukowcy nie są zgodni co do ich szkodliwości, lecz dla własnego spokoju zalecamy wyrzucić taką kapustę do śmieci lub kompostownika.

Czarne plamki na kapuście pekińskiej

Czarne plamki są nazywane pieprzową plamistością i pojawiają się na kapuście pekińskiej, która była przechowywana zbyt długo. Oto nie trudno, wszak jej główną zaletą jest właśnie odporność na psucie się przez dłuższy czas.

Czynnikiem, który przyspiesza pojawianie się plamek, jest niska temperatura. Dlatego nie należy przechowywać kapusty w lodówce. Zamiast niej zaleca się położyć warzywo w ciemnym i suchym miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa.

Inną nazwą pieprzowej plamistości jest nekrotyczna plamistość. Niestety w dużym stopniu choroba ta zależy od sposobu zbierania kapusty. Zebranie jej zbyt wcześnie, przed całkowitym dojrzeniem, zwiększa szanse wystąpienia choroby.

Czy kapusta z ciemnymi plamami może zostać zjedzona?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależy od samego pytanego, którym się je zadaje. Część specjalistów uważa, że jeśli plamki nie wystąpiły na wszystkich liściach, wystarczy oderwać te, na których są widoczne, a resztę można zjeść.

Inni naukowcy twierdzą, że jakiekolwiek oznaki plamistości są wystarczającym argumentem do wyrzucenia zakażonego warzywa. Mogą bowiem wskazywać na groźniejsze dla człowieka choroby trawiące kapustę.

Masz ochotę na inne pyszne przepisy? W tym artykule zdradzamy, jak wykonać pyszną cudowną kapustę pekińską kiszoną po koreańsku Ten tekst poświęcony został plackom z kiszonych ogórków, które są lepsze od ziemniaczanych.

Kapusta pekińska

Źródło zdjęcia: canva/Tomophafan, Getty Images

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: mamadu

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Czym jest biały nalot na czekoladzie?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego lepiej nie podawać dzieciom parówek na śniadanie?

Czytaj więcej >
jarmuż

Produkty

Dlaczego warto jeść jarmuż i jak go przygotować?

Czytaj więcej >
Biedronka sklep

Produkty

Co czeka na nas w Biedronce od poniedziałku?

Czytaj więcej >
Kawa z odrobiną sody nie będzie kwaśna

Produkty

Dlaczego warto dodać odrobinę sody do kawy?

Czytaj więcej >
Estragon — jak go wykorzystać w kuchni?

Produkty

Zaskakujące zastosowania estragonu w codziennym gotowaniu

Czytaj więcej >