Smakosze.pl
Banany

pixabay/webandi

Co zrobić, aby banany nie sczerniały?

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Pokrojone banany w sałatce owocowej szybko przybierają mało apetyczny kolor. Jest to zmora niemal każdego smakosza. Mamy jednak doskonałą wiadomość. Istnieją bardzo proste domowe sposoby, które sprawią, że będziemy długo cieszyć się ich apetycznym

Banan to owoc, który znalazł niemal wszechstronne zastosowanie w kuchni. Jego miłośnicy wrzucają go do przeróżnych dań. Niestety, uwielbiany owoc ma również wadę, która doprowadza smakoszy niemal do szewskiej pasji.

Popularny owoc szybko czernieje, przez co traci swój apetyczny wygląd. Może to nieco zniechęcić wiele osób do zjedzenia tego przysmaku. Całe szczęście są proste sposoby na to, aby poradzić sobie z tym problemem!

Co robić, aby banany nie sczerniały?

Po pierwsze, tuż po powrocie ze sklepu należy owinąć końcówki bananów folią spożywczą. Należy tak zrobić, ponieważ właśnie przez szypułkę banany wydzielają najwięcej etylenu. Jest to gaz, który przyśpiesza dojrzewanie tych owoców.

Prosty trick sprawi, że owoce przynajmniej przez kilka dni zachowają apetyczny żółty kolor. Nie jest to jednak jedyny trick, który można zastosować.

Masz w kuchni całą kiść bananów? Koniecznie rozdziel ją na mniejsze części i przechowuj każdą sztukę owocu osobno. Powód? Gdy banany nie mają kontaktu z innymi owocami, opóźni się proces ich czernienia.

Szczególnie należy uważać na to, aby przenigdy nie przechowywać bananów obok jabłek. Te owoce jeszcze mocniej przyśpieszają proces ich czernienia. Przez co nie będziemy zbyt długo cieszyć się ich apetycznym wyglądem.

Jak należy przechowywać banany?

Okazuje się, że sposób przechowywania bananów ma ogromne znaczenie. Nie powinniśmy trzymać ich w lodówce, ponieważ na skutek niskiej temperatury mogą tracić swoje wartości odżywcze. Najlepiej za to przechowywać je w zacienionym miejscu.

Dobrym miejscem na przechowywanie tych owoców jest kuchenna szafka lub spiżarnia. Warto dopilnować, by te owoce nie były narażone na działanie promieni światła słonecznego.

Warto zapoznać się również z prozdrowotnymi zaletami bananów, szerzej pisaliśmy o nich tutaj.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: O2/ domek i ogródek/ listonic.com

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

omlet

Porady

Jak zrobić wyrośnięty i puszysty omlet bez mąki?

Czytaj więcej >
nalewanie kawy

Porady

Jaki napój pić rano zamiast kawy?

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Najgorszy błąd podczas suszenia grzybów

Czytaj więcej >
herbata

Porady

Dlaczego warto dodać do herbaty pieprz?

Czytaj więcej >
szarlotka

Porady

Jakie jabłka wybrać do szarlotki?

Czytaj więcej >
Jakie mięso na rosół?

Porady

Na jakim mięsie gotować rosół?

Czytaj więcej >