Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?
Monika Dec
Monika Dec 05.11.2021 01:00

Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

Projekt bez tytułu - 2021-11-05T130644.802
canva/Eduardo1961

Co należy zrobić, gdy ość stanie w gardle? Niestety, jedzenie ryb może skończyć się niebezpiecznym urazem spowodowanym właśnie przez ości? Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, należy dokładnie wiedzieć jak się zachować w tego typu sytuacji.

"Sezon na ości" wbrew pozorom nie kończy się wraz z końcem sezonu wakacyjnego, gdy chętnie sięgamy po ryby. Laryngolodzy z roku na rok coraz mocniej biją na alarm, aby po prostu zwracać szczególną uwagę na to, jak przyrządzamy i spożywamy ryby. Bez naszej uważności i ostrożności rodzinna kolacja lub obiad ze znajomymi może skończyć się nieprzyjemnym wypadkiem. Jeśli tak się stanie, to warto mieć świadomość, jak poprawnie należy na niego zareagować.

Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

Po pierwsze zachowaj spokój. Nie jest to przyjemna sytuacja, ale z pewnością dodatkowe nerwy jej nie pomogą. Kiedy wiesz jak się zachować w danej sytuacji, z pewnością będzie ona dla Ciebie nieco lżejsza.

Laryngolodzy radzą, aby w przypadku połknięcia ości najlepiej z pomocą drugiej osoby usunąć ją z przełyku. Należy zaświecić latarką wgłąb przełyku i za pomocą pęsety spróbować usunąć zalegającą w gardle ość. Jeśli ten sposób zawiedzie, należy natychmiast skorzystać z pomocy laryngologa lub udać się na pogotowie.

Pamiętaj, aby przenigdy nie zajadać ości chlebem. Ten sposób może spowodować wiele przykrych konsekwencji. Aby uniknąć tego typu "niespodzianek" starajmy się z uważnością przygotowywać posiłki lub po prostu uprzedzić naszych gości, aby jedząc ryby (które mogą zawierać ości), zachowali szczególną ostrożność.

Na naszej stronie znajdziecie wiele interesujących treści ze świata kulinariów. Ostatnio pisaliśmy m.in. jak mrozić pierogi oraz podawaliśmy przepis na wyborny keks.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel se

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: