Jak mrozić pierogi?
Zrobiliście pierogi i wyszło ich tak dużo, że nie dacie rady ich zjeść? A może właśnie chcecie przygotować większą porcję i przechować ją bezpiecznie do świąt? Mrożenie wam w tym pomoże. Dowiedzcie się jak przeprowadzić je prawidłowo. Okazuje się, że można mrozić pierogi zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Trzeba jednak pamiętać o istotnych zasadach.
Proponowaliśmy wam już przepisy na to tradycyjne danie z dodatkiem kaszy gryczanej czy ziemniaków. Tym razem przychodzimy z poradą, dzięki której niestraszna wam będzie duża liczba pierogów. Pierogi można bowiem w prosty sposób przechować w zamrażalniku.
Mrożenie pierogów nie jest trudne
Farsz dodany do pierogów nie będzie odgrywał żadnej roli w mrożeniu wyrobu. Możemy więc mrozić zarówno pierogi na słodko, jak i te wytrawne. Na sposób ich przygotowania do zamrożenia wpłynie natomiast to czy były już ugotowane, czy jeszcze nie.
Pierogi gotowane należy uprzednio wystudzić. Proces ten może doprowadzić do sklejania się i wysychania ciasta. Posmarowanie ich odrobiną oleju pomoże nam uniknąć tych problemów. Zabezpieczone w ten sposób pierogi możemy trzymać w zamrażalniku przez miesiąc.
By dobrze zamrozić dopiero ulepione pierogi, potrzeba nieco więcej zachodu. Należy bowiem każdą sztukę dokładnie oprószyć mąką, a następnie ułożyć wyroby na desce tak, by się ze sobą nie stykały i w tym stanie umieścić w zamrażalniku.
Gdy spędzą tam minimum 2 godziny, będą gotowe by je porcjować. Przekładamy je wtedy do strunowych woreczków lub małych pojemników plastikowych, które szczelnie zamykamy, a następnie ponownie chowamy w szufladzie zamrażalnika.
Pierogi przeznaczone do zamrożenia możemy też zblanszować. Wystarczy, że zanurzymy je na około pół minuty we wrzątku i ostudzimy. Następnym krokiem jest posmarowanie ich odrobiną oleju i pozostawienie ich do wyschnięcia.
Na koniec z blanszowanymi pierogami postępujemy podobnie jak z surowymi — mrozimy je pojedynczo, by potem przygotować opakowania zbiorcze i wypełnić je porcjami produktu. Zamrożone w ten sposób pierogi przechowywać możemy maksymalnie przez 3 miesiące.
Źródło zdjęcia: canva/Ilia Nesolenyi
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: expondo