Smakosze.pl Porady Co zrobić żeby makowiec nie pękał? Niezawodne babcine patenty
canva/arfo, Getty Images

Co zrobić żeby makowiec nie pękał? Niezawodne babcine patenty

9 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Nawet najsmaczniejszy makowiec może sprawić zawód, jeśli po upieczeniu nie prezentuje się wystarczająco okazale. Pękające ciasto jest największą zmorą każdego amatora tego wypieku. Aby uniknąć tego problemu, należy zastosować się do trzech porad, o których piszemy niżej. Najważniejszą z nich są składniki w temperaturze pokojowej, dlatego przed pieczeniem warto wyjąć je na 40 minut z lodówki.

Makowiec kojarzy się zdecydowanej większości ze Świętami Bożego Narodzenia. W tym czasie domy wypełnione są zapachem korzennych przypraw, mielonego maku oraz gotowanej kapusty kiszonej z grzybami.

Świąteczny stół po wigilijnej kolacji nie może obejść bez wielu kawałków najróżniejszych ciast, z których najważniejszym jest makowiec. Wilgotna i aromatyczna masa makowa, zawinięta w kruche, acz delikatne ciasto wieńczy wieczerzę i dopełnia i tak już pełne żołądki.

Wszystkie składniki do makowca powinny mieć jednakową temperaturę

To właśnie ta zasada powinna być zapamiętana jak najlepiej. Jeśli choćby jeden produkt, jak jajka czy tłuszcz, nie będą miały jednakowej, pokojowej temperatury, ciasto zacznie źle i nierównomiernie wyrastać. Taki scenariusz jest prostą drogą do pękającego ciasta.

Podobnie należy czynić także z masą makową, którą przygotowuje się na ciepło. Po wygotowaniu i zmieleniu maku, a także połączenia go z innymi składnikami, należy odstawić go na bok przed zawinięciem w ciasto . Masa również może wpłynąć na nieestetyczne pękanie powierzchni makowca.

Sypkie produkty trzeba przesiać

Ciasto drożdżowe, niezależnie czy będzie się z niego robiło paszteciki, czy właśnie makowca, musi zostać wykonane z dobrze przesianych produktów. Wszelkie grudki ingerują w wytwarzanie się włókien glutenu, co odbija się na ogólnej fakturze oraz właściwościach ciasta.

Przed wlaniem do mąki płynów, koniecznie przesiej ją przez drobne sitko. W sklepach można kupić wygodne sitka w kształcie kubka, które mają w sobie sprężynę. Korzystanie z takiego narzędzia wyjątkowo przyspiesza proces przesiewania i ułatwia ogólną pracę przy cieście.

Dobrze nagrzej piekarnik

Przed rozpoczęciem pieczenia dużą rolę odgrywa nagrzanie piekarnika. Chłodne urządzenie nie będzie oddawało należytej ilości ciepła, co wysuszy ciasto i może sprawić, że zacznie pękać. Dlatego warto poświęcić kilkanaście minut i odczekać, zanim piec nabierze ciepła.

Idealny przedział temperatur, w których makowiec piecze się najlepiej, wynosi od 18 do 200 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać, że każdy piekarnik zachowuje się trochę inaczej i trzeba dostosować faktyczną temperaturę wedle własnego doświadczenia.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się czym zastąpić zwykły proszek do pieczenia. Ten tekst wyjawia przepis na placki ziemniaczane bez dodatku jajek.

Makowiec

Źródło: canva/S847, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: newsy.gotujmy.pl Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy