Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy na pewno umiesz myć truskawki? Większość robi to źle
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 15.06.2024 20:09

Czy na pewno umiesz myć truskawki? Większość robi to źle

płukanie truskawek
Fot. Canva/matt_benoitt

Wydawałoby się, że w myciu owoców nie ma nic skomplikowanego i każdy robi to dobrze. Okazuje się jednak, że truskawki powinno myć się nieco inaczej. Dowiedz się, jak powinno się to robić i już nigdy nie popełniaj tego błędu. Od jednej czynność zależy smak tego sezonowego owocu. 

Sezon na truskawki trwa

Sezon na truskawki trwa już od dużego czasu, a ich cena zdążyła się nawet unormować. Czy jednak na pewno umiesz truskawki myć jak należy?

Wielu bowiem robi to w niewłaściwy sposób. A właśnie od tej, wydawałoby się, prostej czynność, zależy nie tylko ich smak, ale też to, jak długo pozostaną świeże. Dlatego dowiedz się, jak poprawnie myć truskawki z dalszej części artykułu. 

trus kawki.jpg
Fot. Canva/congerdesign
Pokrój pomidory z cebulą i zalej je tym sosem. Taką sałatkę co sobotę robiła moja babcia

Jak poprawnie myć truskawki?

Czy odrywasz szypułki truskawek przed myciem? To błąd. Truskawki należy myć razem z ich zielonymi listkami. Tylko wtedy zachowasz ich smak. Jeżeli umyjesz truskawki bez szypułek, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że woda dostanie się do ich wnętrza. Truskawki staną się przez to bardziej wodniste i niesmaczne. 

Nie rób także tego

Podczas mycia truskawek, nie zapomnij także o tych zasadach. Pod żadnym pozorem nie myj truskawek w ciepłej ani nawet letniej wodzie. Zawsze używaj do tego zimnej wody, która zachowa jędrność owoce. 

Jeżeli truskawki są bardzo zabrudzone, wtedy warto przygotować im kąpiel w specjalnie przygotowanym roztworze. W tym celu na każdy litr zimnej wody wsyp jedną łyżkę sody oczyszczonej. Truskawki powinny moczyć się przez 5 minut, dzięki czemu pozbędziesz się nie tylko zanieczyszczeń, ale także ewentualnych pozostałości nawozów. 

Poza tym, nawet jeśli nie używasz sody, truskawki trzeba myć w kąpieli wodnej, a nie pod kranem. Odtąd wsypuj więc truskawki do miski z wodą a płucz jedynie na końcu.
Zawsze podczas mycia stosuj wszystkie wymienione wskazówki, a już zawsze będziesz cieszyć się doskonałym smakiem i świeżością truskawek w każdym deserze . 
Wypróbuj przepis na naleśniki z truskawek oraz poznaj przepis na ciasto bez pieczenia z truskawkami

deser truskawki.jpg
Fot. Canva/ganzoben