Smakosze.pl
Mięso w Wielki Piątek

camaralenta, Getty Images

Czy w Wielki Piątek można jeść mięso?

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Mięso jest ogromną częścią naszej diety, dlatego wielu z nas nie wyobraża sobie choćby jednego dnia bez tego pysznego produktu. Przedstawiciele kościoła jasno wskazują, że w czasie Wielkiego Piątku obowiązuje post ścisły. Oznacza to, że nie można spożywać

Polacy uwielbiają jeść mięso do tego stopnia, że często spożywane jest podczas każdego posiłku. Na śniadanie wybieramy kanapki z szynką, obiad to nieodzowne kotlety, a na kolację często zajadamy się jajecznicą na boczku. Bez wątpienia pałamy wielką miłością do tego produktu. 

Z tego też powodu wiele ludzi martwi się Wielkim Piątkiem - nie każdy wszak wie, czy tego dnia obowiązuje post, a jeśli tak, to jaki dokładnie. Jeśli należysz do grupy osób, które bez mięsa nie mogą wyobrazić sobie żadnego posiłku, lepiej miej się na baczności. 

Mięso w Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Wielkiego Tygodnia - jednym z jego zadań jest przygotowanie wiernych do świąt wielkanocnych i dużej rodzinnej wieczerzy. W kościołach wierni mogą uczęszczać w Drodze Krzyżowej. Czy wierzący mogą spożywać tego dnia mięso?

Duchowni jasno informują, że tego dnia obowiązuje tak zwany post ścisły, podczas którego należy całkowicie wystrzegać się mięsa oraz produktów mięsnych, takich jak wywary, czy galaretki, w których często stosuje się żelatynę pozyskiwaną z tkanek zwierzęcych. 

Co więcej, w poście ścisłym obowiązuje także post ilościowy. Z tego powodu wierni nie mogą zajadać się podczas posiłków do syta. Duchowni sugerują, aby ilość posiłków ograniczona została do 3 dziennie, z czego dwa z nich powinny być na tyle skąpe, aby nie odczuwać sytości. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy najnowsze zmiany w godzinach pracy Biedronki oraz Lidla. W tym tekście z kolei prezentujemy niesamowity trik, który pozwala sprawdzić funkcjonowanie zamrażalnika. 

Warto również pamiętać, że post ścisły obowiązuje wiernych w wieku od 18 do 60 lat. Z nakazu poszczenia zwolnione są również osoby przewlekle chore, które z powodu stanu zdrowia nie mogą powstrzymywać się przed jedzeniem niektórych produktów spożywczych.

Co można jeść w Wielki Piątek?

Każdy, kto rezygnuje z jedzenia mięsa, może posiłkować się innymi produktami. Jednym z najlepszych substytutów są ryby oraz owoce morza. Ich mięso jest równie wartościowo co zwierząt lądowych, lecz nie jest zakazane. Ryby zawierają także wiele ważnych składników odżywczych, więc wprowadzenie ich do diety jest wskazane. 

Ponadto wierzący mogą jeść produkty zbożowe, takie jak chleby, płatki, kasze czy makarony, wszelkie nabiały, warzywa, owoce oraz grzyby. Jak widać różnorodność może być zachowana nawet wtedy, kiedy mięso jest zakazane. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se.pl; wiadomosci.gazeta.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >