Smakosze.pl
Wilcze jagody mogą przypominać borówki

Canva / pixelshot

Czym różni się borówka od wilczych jagód?

8 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Owoce wilczej jagody swoim wyglądem niekiedy przypominają borówki. Lepiej na nie uważać, ponieważ ich zjedzenie wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Czasami zjedzenie nawet dziesięciu owoców może doprowadzić do śmierci dorosłej osoby.

Smakowite borówki i inne jagody niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Oprócz fantastycznych walorów smakowych dostarczają one wielu cennych składników odżywczych. Niestety niektóre jagody mogą przyczynić się do tragedii.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Niebezpieczne jagody, które wyglądają jak borówki

Nie da się ukryć, że przeważnie jagody kojarzą nam się z niepowtarzalnym smakiem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wyborny koktajl z borówek.

Jagody, takie jak borówki, nie należą do najtańszych. Niedawno informowaliśmy o tym, ile trzeba zapłacić za koszyk pysznych owoców. W przypadku wysokich cen nawet dzikie jagody mogą stanowić nie lada pokusę. Lepiej mieć się na baczności.

Wilcze jagody przeważnie rosną w lasach i ich obrzeżach. Nie wyróżniają się one wyglądem. Niektórzy mylnie je biorą za czarne borówki. Nawet smak wilczych jagód nie będzie dla nas ostrzeżeniem, ponieważ można go określić jako bardzo słodki.

Projekt bez tytułu - 2021-07-07T175705.506

Jak zrobić kapustę kiszoną w domu?

CZYTAJ DALEJ

Krzew wilczej jagody osiąga wysokość 150 cm. Łodygi mają fioletowe zabarwienie i maksymalnie trzy rozgałęzienia. Liście są ciemno-zielone. Z kolei kwiaty i owoce emanują głębokim fioletem.

Czym grozi zjedzenie wilczej jagody?

Szacuje się, że zjedzenie od 10 do 20 owoców wilczej jagody może u osoby dorosłej doprowadzić do śmierci. W przypadku dzieci wystarczy zaledwie kilka jagód. Z pewnością warto mieć się na baczności i nie sięgać po leśne owoce, które wzbudzają u nas jakiekolwiek wątpliwości.

Owoce wilczej jagody są trujące przez zawartość toksyn. Zalicza się do nich między innymi hiocyjamina i atropina. Warto nadmienić, że nawet wysuszone jagody są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Pierwsze efekty zatrucia czasami dają o sobie znać już po 10 minutach.

Do objawów, które pojawiają się po zjedzeniu wilczej jagody, zaliczają się zaczerwieniona skóra, przyspieszony oddech, światłowstręt, pobudzenie, rozszerzone źrenice, wymioty, nudności, wysoka gorączka oraz halucynacje. Wystąpienie jakiegokolwiek z nich powinno wiązać się z szybką wizytą w szpitalu.

Wilcza jagoda kwitnie w Polce w czerwcu i lipcu. W związku z tym aktualnie powinniśmy szczególnie na nią uważać. Ostrożność może uchronić nas przed tragedią. Bez wątpienia lepiej uniknąć poważnego zatrucia.

Wilcza jagoda

Wilcza jagoda

Pixabay / Hans

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Medonet; Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >