Smakosze.pl Porady Dlaczego do rosołu dodaje się opaloną cebulę? Powód jest bardzo ważny
Źródło własne: Jakub Kossakowski

Dlaczego do rosołu dodaje się opaloną cebulę? Powód jest bardzo ważny

7 lutego 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Nawet początkujący adept kucharzenia wie, że do rosołu dodaje się opaloną cebulę. Czemu jednak służy to działanie? Zrumienione warzywo w tej klasycznej zupie ma kilka zadań. Wpływa pozytywnie zarówno na smak jak i wygląd potrawy.

Dodawanie cebuli do zup nie jest niczym nowym. Praktykuje się to w rozmaitych daniach jak świat długi i szeroki. Również w polskiej kuchni prawdziwy esencjonalny rosół nie powstanie bez tego specjalnego składnika. Z nami poznasz wszystkie szczegóły na ten temat.

Po co dodaje się do rosołu opaloną cebulę?

Opalona cebula w rosole ma aż 3 zadania . Nie warto zatem pomijać wrzucenia jej do garnka z zupą. Choć rosół bez cebuli może oczywiście powstać, to będzie on ustępował smakiem i wyglądem zupie z dodatkiem tego warzywa .

W dodawaniu cebuli do rosołu należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Pod żadnym pozorem nie gotujmy surowej główki tego warzywa . Przez takie działanie cebula ugotuje się w wywarze i przekaże mu cały swój charakterystyczny, ostry aromat . Nie jest to efekt, którego oczekujemy po prawidłowo ugotowanym rosole.

Po co dodajemy opaloną cebulę do rosołu ? Przede wszystkim dla polepszenia smaku . Intensywny dymny aromat warzywa idealnie komponuje się z tą tradycyjną zupą . Opalona główka podkreśli wywar, ale nie zdominuje go .

Opalona cebula dodana do rosołu wpływa również na jego wygląd . To właśnie jej prawdziwy rosół zawdzięcza intensywną, złocistą barwę . Nieco mniej znanym faktem jest to, że dzięki cebuli wywar jest również bardziej klarowny . Taka zupa nałożona na talerze pięknie się prezentuje .

Jak należy prawidłowo opalić cebulę do rosołu?

Sformułowanie "opalić cebulę" przywodzi oczywiste skojarzenia z żywym ogniem . Przed laty tak właśnie traktowało się warzywo przed dodaniem do zupy. Dziś cebulę możemy opalić nad gazem lub przygotować innymi sposobami , w zależności od tego, w co wyposażona jest nasza kuchnia .

Opalanie cebule należy zawsze przeprowadzać w łupinie . Bez złotobrązowej skórki nie uzyskamy barwy zupy, na której przecież nam zależy. Z warzywa usunąć możemy jedynie zewnętrzną, najbardziej narażoną na zabrudzenia warstwę. Im więcej łupin znajdzie się w garnku, tym lepiej dla rosołu.

Jak opalić cebulę nad kuchenkę gazową ? Przekrojone na pół warzywo nabij na widelec lub dobrze złap w szczypce kuchenne . Następnie cebulę do rosołu trzymaj nad płomieniem do momentu, aż pojawią się na niej czarne plamki . Główkę możesz również położyć na środku palnika, włączyć niewielką moc gazu i poczekać kilka minut .

Co zrobić, kiedy w domu mamy kuchenkę indukcyjną ? Na szczęście nic straconego. Połówki cebuli połóż nacięciem w dół na suchej patelni i podgrzewaj . Po kliku minutach będą gotowe do wrzucenia do garnka.

Opalanie cebuli do rosołu z powodzeniem przeprowadzić także w piekarniku . W tym celu urządzenie należy nagrzać do 220 stopni . Cebulę następnie układamy na blaszce i wstawiamy do pieczenia . Warzywo można wyjąć w momencie, kiedy jego skórką wyraźnie zbrązowieje . Kluczowa dla apetyczności bulionu jest odpowiednia ilość wody do jego gotowania . Poza opaloną cebulą do rosołu warto dodać jeszcze jedno nieoczywiste warzywo .

Canva / cislander
Canva / cislander

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy