Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ile wody potrzeba na rosół? Tylko najlepsze kucharki znają odpowiedź

Ile wody potrzeba na rosół? Tylko najlepsze kucharki znają odpowiedź

Ile wody potrzeba na rosół?
canva/vvoevale

Czy wiecie, ile wody potrzeba na rosół? Od właściwych proporcji mięsa i płynu wiele zależy. Doświadczone kucharki wiedzą, że ich zaburzenie może doprowadzić do uzyskania mdłej zupy, która nikomu nie będzie smakować. Podpowiadamy, jak uniknąć kulinarnej wpadki.

Gotowanie rosołu wydaje się proste, lecz nawet drobne błędy potrafią mieć ogromny wpływ na smak dania. Jednym z nich może być wykorzystanie zbyt dużej objętości wody podczas gotowania. O ile płyn i tak odparuje, to niestety nie zawsze wystarczy, by uzyskać skoncentrowaną i aromatyczną zupę.

Ile wody potrzeba do rosołu? Jak najmniej

Wiele kucharek zalewa mięso, nie odmierzając płynu i dodając tyle, aby było przykryte. Nie będzie to duży błąd, jeśli zrobimy to z rozwagą i zakończymy, gdy woda będzie tuż na powierzchnią składnika.

O wiele lepiej jednak postawić na dokładne zachowanie proporcji. Doświadczone kucharki wiedzą, że na każdy 1 kg mięsa wraz z kośćmi przypadać powinno 1,5 litra płynu. Gdyby zaszła taka konieczność, zawsze można dolać nieco wody w trakcie gotowania.

Niektórzy twierdzą, że jeśli dodamy zimną wodę, pomoże to usunąć zmętnienia. Zalecamy jednak ostrożność względem tej rady — gdy wlejemy za dużo dodatkowego płynu, zupa straci na wyrazistości. Nierzadko wtedy jedynym ratującym sytuację rozwiązaniem jest sięgnięcie po niezbyt zdrowe dodatki takie jak maggi czy kostki rosołowe.

Jaką wodę wykorzystać do przyrządzenia rosołu?

Mięso na rosół zawsze powinno być zalewane zimną wodą. Umieszczanie go we wrzątku doprowadzi do szybkiego zamknięcia porów i zatrzyma smak wewnątrz produktu, a to także zaowocuje mdłą zupą. Powstaną też liczne zmętnienia, które trudno będzie wyeliminować.

Na naszej stronie znajdziecie kilka sprawdzonych przepisów na domowy rosół. Polecamy nietuzinkową wersję z dodatkiem suszonej śliwki i kapusty włoskiej. Być może skusi was też odsłona z suszonymi grzybami.

Wiemy, ile wody potrzeba na rosół
canva/Foodphotographer_anet

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: