Smakosze.pl Przepisy Dlaczego warto dodać sos sojowy do rosołu?
canva/beats3

Dlaczego warto dodać sos sojowy do rosołu?

23 stycznia 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

W każdym polskim domu rosół gotuje się odrobinę inaczej - wszystko zależy od rodzinnego przepisu przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Aby zupa ta była pyszna i zdrowa, zrezygnuj z kostek rosołowych na rzecz sosu sojowego. Przyprawa wypełniona jest smakiem umami i sprawdza się jako wzmacniacz aromatu, który nadaje bulionowi głębi i pięknego koloru.

Rosół jada się na całym świecie i choć jest prawdopodobnie najpopularniejszą zupą świata, nie trudno o zaliczenie wpadki. Mdły smak, zły kolor, brak przejrzystości czy zbyt dużo soli są jedynie kilkoma problemami, które spotykają miłośników rosołu. Jedna przyprawa może rozwiązać je w kilka chwil.

Mowa o sosie sojowym, którego słony smak umami sprawdza się w setkach dań kuchni azjatyckiej. Nie musisz obawiać się, że sos drastycznie zmieni aromat potrawy - wystarczy niewielka ilość, aby pozytywnie wpłynąć na rosół, jednocześnie bez ryzykowania, że wywar nagle smakować będzie nie tak, jak powinien.

Do rosołu wlej sos sojowy

Poza kostkami rosołowymi, dodawanymi na początku gotowania, bezpośrednio przed jedzeniem wielu Polaków wlewa do rosołu maggi. Niestety przyprawa w płynie składa się obecnie w większości z soli i substancji chemicznych - dlatego lepiej z niej zrezygnować.

Sos sojowy dobrej jakości pozbawiony jest jakichkolwiek wzmacniaczy smaku i konserwantów, ponieważ sam w sobie jest trwały oraz esencjonalny. Oczywiście pamiętaj, że obecna jest w nim sól, dlatego radzimy zachować umiar, aby cieszyć się długim zdrowiem.

Sos sojowy podkręca smak reszty składników użytych do gotowania, więc bulion staje się zwyczajnie smaczniejszy. Co więcej, sos sojowy ładnie barwi rosół na ciemniejszy kolor, więc można posiłkować się nim, żeby zupa miała oczekiwaną barwę.

Jak zrobić perfekcyjny rosół?

Przede wszystkim podstawą jest powolne gotowanie na niewielkim ogniu bez pokrywki. Rosół to zupa wymagająca spokojnego podgrzewania, ponieważ gwałtowne wrzenie zostawi cię z mętnym płynem, który nie będzie się prezentował zbyt pięknie i apetycznie.

Dodatkową czynnością poprawiająca finalny efekt, jest krótkie wygotowanie mięsa. Przez 15 minut gotuj je w czystej wodzie, wylej ją, a mięso równomiernie opłucz bieżącą wodą. Po takim potraktowaniu mięso pozbawione zostanie większości szumowin.

Czasami zupa zawiera zbyt wiele tłuszczu, który burzy harmonie całej potrawy. Aby sobie z tym poradzić, po prostu schowaj garnek do lodówki na całą noc. Rano tłuszcz zbierze się na górze naczynia i pozostaje jedynie zebrać go szeroką łyżką.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak uratować zbyt ostrą zupę. Ten tekst wyjawia przepis na rosół na mrozy z cytryną i cynamonem.

Rosół

Źródło zdjęcia: canva/valentynsemenov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: newsy.gotujmy.pl; ladyhousewife

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy