Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto jeść czosnek na czczo?

Dlaczego warto jeść czosnek na czczo?

Czosnek
Czosnek

Czosnek znany jest ze swoich właściwości wspomagających walkę z chorobami i skuteczności w podnoszeniu odporności. Popularna przyprawa będzie bardziej pomocna, jeśli spożyjemy ja na czczo.

Świeży i dobrze przechowywany czosnek to prawdziwy skarb dla naszego organizmu. Jest cenny w profilaktyce wielu chorób układu krwionośnego, nowotworów oraz przeziębienia i grypy. Jedząc go regularnie, z pewnością odczujecie jego zbawienne działanie.

Ząbek czosnku spożyty na czczo pomoże wesprzeć organizm

Starohinduska ajurweda zaleca, aby po tę przyprawę sięgać rano, jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Ząbek czosnku powinno się zmiażdżyć dużo wcześniej i zjeść go, dopiero gdy od momentu rozdrobnienia upłynie kilkanaście godzin. Najlepiej zrobić to wieczorem a rano spożyć czosnek, popijając go szklanką wody.

Warto wiedzieć, że choć w ten sposób dostarczamy sobie dużo dobroczynnych składników, nie każdy może z niego skorzystać. Część z nas może się po takim spożyciu czosnku poczuć źle. Nudności i bóle brzucha będą sygnałem, że taki sposób podania tego warzywa nie jest dla nas korzystny.

Mimo wszystko warto wtedy sięgać po czosnek w innej formie. Warzywo to bowiem zapobiega infekcjom dróg moczowych. Jak wykazały badania, czosnek jest zabójczy dla ponad 80 procent opornych na antybiotyki bakterii, które wywołują zakażenie układu moczowego. Jest to głównie efekt działania allicyny i związków siarki.

Czosnek przyczynia się też do obniżenia stężenia niekorzystnej frakcji cholesterolu, LDL, jednocześnie podwyższając poziom HDL. Działanie to odgrywa istotną rolę w profilaktyce chorób serca. Częste spożywanie czosnku przeciwdziała takżz powstawaniu zakrzepów, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem.

Opisane powyżej właściwości czosnku wynikają z działania allicyny — przeciwutleniacza, którego prekursor allina zawarty jest w tym warzywie. Allicyna w czosnku pojawia się na skutek reakcji chemicznej, jaka zachodzi po jego rozdrobnieniu. Więcej o tym procesie pisaliśmy już wcześniej w artykule dotyczącym krojenia czosnku. Zachęcamy do zapoznania się z instrukcjami.

Posiekany czosnek
Posiekany czosnek

Źródło zdjęcia: canva/Olga Yastremska's Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet

Zapraszamy na nasz Instagram