Dlaczego warto pić ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy często gości w kulinariach. Powszechnie uważa się go za produkt, który pozytywnie wpływa na zdrowie. Okazuje się, że niepozorny ocet jabłkowy ma wiele zalet. Za jego sprawą można pozbyć się zbędnych kilogramów. Dzieje się tak dzięki regulowaniu poziomu cukru we krwi. Oprócz tego wypicie go na czczo może wspomóc procesy trawienne.
Z całą pewnością ocet jabłkowy można zaliczyć do produktów spożywczych, które od dawien dawna wykorzystywane są w kulinariach. Dzięki niemu nasze potrawy zyskują bardziej wyrazisty smak. Warto wiedzieć, jak ocet jabłkowy wpływa na nasz organizm.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Jakie sekrety skrywa ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jest znany ludzkości już od czasów starożytności. Nawet wtedy powszechnie uważano, że jest bardzo zdrowym produktem. Wykorzystywano go, chociażby do oczyszczania ran. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak przygotować ocet z obierek po jabłkach.
Ocet jabłkowy jest dobrym źródłem istotnych substancji odżywczych. Właśnie za ich sprawą możemy zatroszczyć się o swoje zdrowie za sprawą niepozornego dodatku do dań. Co znajdziemy w occie jabłkowym?
witamina A
witamina C
witamina B
witamina E
sód
potas
wapń
krzemu
magnez
żelazo
fosfor
aminokwasy
pektyny
polifenole
kwasy octowe
kwasy mlekowe
kwasy cytrynowe
Trzeba przyznać, że taka lista robi spore wrażenie. Bogactwo wyżej wymienionych składników odżywczych sprawia, że ocet jabłkowy jest wyjątkowym produktem, dzięki któremu możemy zadbać o kondycję naszego organizmu. Warto zauważyć, że picie octu na czczo pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów.
Ocet jabłkowy obniża poziom cukru we krwi, a oprócz tego wspiera pracę układu trawiennego. Dzięki temu już po niedługim czasie możemy zauważyć, że schudliśmy. Oprócz tego ocet jabłkowy pomaga w wyeliminowaniu złego cholesterolu i wspiera pracę układu krwionośnego. Oczywiście nie możemy pić go prosto z butelki. Ocet jabłkowy należy wcześniej odpowiednio przygotować.
(Canva / YelenaYemchuk)
Ocet jabłkowy można pić na kilka sposobów
Jeśli wypijemy nierozcieńczony ocet jabłkowy, wówczas możemy spodziewać się problemów gastrycznych. Na szwank narażamy również szkliwo naszych zębów. Rozwiązaniem jest rozcieńczanie octu.
Najprostszą metodą jest dodanie octu jabłkowego do szklanki wody. Należy wzbogacić ją o dwie łyżki produktu. Dodatkowo można wzbogacić mieszankę o odrobinę miodu. Jednak wariantów jest więcej.
Woda i ocet jabłkowy będzie jeszcze lepiej działać na nasz organizm, jeśli wzbogacimy ją o cynamon oraz odrobinę pieprzu. Zamiast wody możemy użyć wywaru z zielonej herbaty. W takim wydaniu warto dodać trochę kurkumy. Już wcześniej wspominaliśmy o właściwościach tej przyprawy.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: ABC Zdrowie; Super Racjonalni; Apteka Zawiszy