Dodajesz olej do gotującego się makaronu? Błąd może wiele kosztować
Nie dodawaj oleju do gotującego się makaronu. Ta powszechna praktyka nie ma niestety niczego wspólnego z dobrą kuchnią. Powleczony tłuszczem makaron niczego nie zyskuje, a może dużo stracić. Skąd wziął się ten niepotrzebny zwyczaj?
Makaronu nie powinno gotować się z dodatkiem oleju
Wiele osób do garnka z gotującym się makaronem wlewa nieco oleju. W teorii ma on ułatwić odpowiednie ugotowanie pasty. W praktyce jednak przynosi więcej szkód, niż korzyści. Na perfekcyjne przyrządzenie makaronu są znacznie lepsze metody.
Dlaczego niektórzy dodają olej podczas gotowania makaronu?
Osoby dodające olej do makaronu mają dobre chęci . Odrobina tłuszczu w garnku sprawić ma bowiem, że makaron nie poskleja się w czasie gotowania i po odcedzeniu . Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. Olej nie tylko nie zapobiegnie sklejaniu się klusek, ale też może zepsuć smak finalnej potrawy .
Olej dodany do garnka z wodą unosi się na jej powierzchni . Sprawia to, że nie ma możliwości, oby zapobiegł efektowi sklejania makaronu w głębszych partiach garnka . Penne czy spaghetti zostanie oblepione tłuszczem dopiero podczas wyjmowania makaronu z naczynia . Sami przyznajcie, że nie jest to zbyt apetyczna wizja .
Taki pokryty tłuszczem makaron ma jeszcze jedną, ogromną wadę . Zupełnie nie ma szans, aby we właściwy sposób połączył się z zupą czy sosem . Każdy składnik będzie z niego spływał za sprawą niepotrzebnego, tłustego filtra . Potrawy z nim podanej z całą pewnością nie zaliczymy do smacznych .
Jak gotować makaron, aby się nie sklejał?
Aby ugotować idealny makaron potrzebujesz naczynia odpowiedniej wielkości . Makaron w garnku musi mieć dużo miejsca . Gwarantuje to, że produkt będzie gotował się tak, jak powinien .
Zachowaj właściwe proporcje produktów . Na 100 g makaronu potrzebujesz 1 litra wody. Na każdy litr wody z kolei przypada dodatek 1/2 łyżeczki soli . Dzięki przyprawie makaron uzyska nie tylko właściwy smak, ale będzie się też gotował równomiernie .
Makaron wrzucaj zawsze na wrzącą, osoloną wodę . Nie zapomnij o przemieszaniu go od czasu do czasu . Pozostawiony sam sobie niemal na pewno poskleja się, przez co miejscami wyjdzie niedogotowany .
Kiedy makaron ugotuje się, pamiętaj, aby nie przelewać go zimną wodą . Takie działanie spłukuje z niego skrobię, która niezbędna jest do zachowania właściwej struktury makaronu . Po ugotowaniu wystarczy odcedzić go na durszlaku. Po tych czynnościach makaron gotowy jest do zaserwowania w wybranej potrawie . Domowy makaron możesz przygotować prościej, niż się spodziewasz . Woda pozostała po gotowaniu makaronu może znaleźć niezwykłe zastosowanie .