Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dowiedziałem się od pracownika piekarni jak mrozić chleb. Aż 4 zasady są kluczowe
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 01.02.2024 16:42

Dowiedziałem się od pracownika piekarni jak mrozić chleb. Aż 4 zasady są kluczowe

chleb
Canva/@smileitsmccheze

Zamroziłaś pieczywo, a po rozmrożeniu okazało się okropne? Mnie też się tak zdarzyło. Z pomocą przyszły rady piekarza. Wystarczy, że sprawdzisz te zasady i już nigdy nie popełnisz błędów.

Po co mrozić chleb?

Mrożenie pieczywa to znany od wielu lat sposób, na zatrzymanie jego świeżości. Przydaje się to szczególnie w okresie świątecznym, kiedy sklepy i piekarnie są zamknięte, a codziennie chcemy mieć świeży chleb. Jeżeli kupiłaś za dużo chleba, również warto go zamrozić. 

Niestety samo włożenie chleba do zamrażalnika nie gwarantuje jego bezwzględnej świeżości. Parę razy zamroziłem chleb i okazał się gorszy niż, gdyby przeleżał parę dni w pojemniku na pieczywo. Zacząłem szukać w Internecie, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Odpowiedź przyszła z innego źródła.

zamrażalnik.jpg
Canva/@8vFanl
Ulep kotlety i wetknij w nie po takiej kostce. Mielone będą jeszcze smaczniejsze i cudownie soczyste

Jak mrozić chleb?

Swoim problemem podzieliłem się z piekarzem z osiedlowej piekarni. Zaśmiał się i stwierdził, że to bardzo proste. Wystarczy tylko zastosować się do 4 zasad. Przetarłem oczy ze zdumienia, bo nie wiedziałem, że istnieją jakieś zasady. Myślałem, że naprawdę wystarczy włożyć pieczywo do lodówki i tyle.

Piekarz w klarowny sposób objaśnił. Przede wszystkim nie należy mrozić chleba w oryginalnym opakowaniu. Po drugie, jeżeli jest to krojony chleb, należy podzielić go na mniejsze porcje. Zapakuj po kilka kromek do mniejszych foliowych worków i dopiero wtedy je zamroź.

Jeżeli jednak wolisz mrozić chleb w całości, włóż go dwóch worków. Po trzecie dobrze zawiąż worki. Brzmi banalnie, ale bardzo często zapominamy o rzeczach najprostszych, dlatego zwróć na to szczególną uwagę.

Jak odmrażać chleb?

Czwarta zasada dotyczy odmrażania. Wyciągnij pieczywo i pozostaw do odmrożenia. Następnie wsadź do piekarnika rozgrzanego do 175 stopni na 10 minut

Pamiętaj, żeby nie mrozić chleba dłużej niż miesiąc. Z czasem mogą pojawić się na nim białe obszary, co oznacza, że chleb się przemroził. Nie jest wtedy zdatny do jedzenia. Stosuj powyższe zasady, a twoje pieczywo będzie zdecydowanie lepsze. Sprawdź, najlepszy patent na śniadanie oraz przepis na ciasto bez pieczenia.

pieczywo w worku.jpg
Canva/@konstiantyzapylaie
Tagi: Chleb