Smakosze.pl
Sklep spożywczy

canva/Mehrad Vosoughi, Pexels

Fatalne informacje o cenach produktów spożywczych

24 Października 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Już niedługo w sklepach uświadczymy prawdopodobnie bardzo wysokie ceny wielu produktów. Ekonomiści prognozują bowiem, że w październiku pierwszy raz od 20 lat inflacja przekroczy 6%. Dokładną wartość dostaniemy we wstępnych wyliczeniach, które opublikowane mają być 29 października.

Z roku na rok ceny w sklepach nieubłaganie rosną - można zauważyć wzrost w produktach praktycznie z każdej kategorii, szczególnie codziennego użytku.

Taniejąca złotówka sprawia, że za ten sam towar musimy zwyczajnie płacić więcej, aby przedsiębiorcom opłacało się je produkować oraz dystrybuować.

Inflacja wpłynie na ceny żywności

Eksperci są jednomyślni. Rok wcześniej ceny podstawowych produktów były ponad 6 proc. niższe niż obecnie. We wrześniu tego roku inflacja wyniosła już 5,9 proc.

- Po publikacji wrześniowych danych jest pewne, że wskaźnik w październiku przekroczy 6 proc., a w końcu bieżącego roku może znaleźć się w okolicach 7 proc. - tłumaczy dla money.pl Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego

Ciasto Milky Way

Ekspresowe ciasto bez pieczenia Milky Way

CZYTAJ DALEJ

Jak przyznaje portal, ekonomiści nie są dobrej myśli. Spełnienie ich prognoz będzie oznaczało, że Polacy poczują największe uderzenie po portfelach od wiosny 2001 roku.

Nowy rok rozpoczniemy z 7 proc. inflacji

- Oczekujemy obecnie, że inflacja przekroczy 6 proc. już w październiku, a w styczniu prawdopodobnie przekroczy 7 proc. w związku z rosnącymi cenami ropy, podwyżkami cen gazu, energii elektrycznej i większymi niż w 2021 roku podwyżkami akcyzy na tytoń i alkohol - mówią ekonomiści z banku Citi Handlowy.

Specjaliści ekonomiczni z mBanku twierdzą, że jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na kontrolę i obniżenie inflacji, jest gwałtowny spadek cen paliwa. Przyznają jednak, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

Z tego powodu każdy konsument powinien przygotować się na jeszcze droższą żywność i inne produkty potrzebne w gospodarstwie domowym.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się więcej o zaostrzeniu ustawy o zakazie handlu. Ten tekst zdradza przepis na zupę ogórkową z dodatkiem kaszy jaglanej.

Pieniądze

Źródło zdjęcia: canva/Fz, pixabay

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Szczegóły najnowszej oferty Biedronki

Czytaj więcej >
kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >