Smakosze.pl
Jedzenie w gastronomii

pxhere / licencja: CC 0

Trudna sytuacja polskiej gastronomii, restauracje zagrożone

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Gastronomia w Polsce jest w dramatycznym stanie. Obostrzenia utrzymujące się od miesięcy w drastyczny sposób wpłynęły na skalę bezrobocia w tym sektorze. Formuła wydawania potraw na wynos zdaje się nie przynosić ukojenia w trudnej sytuacji. W wynik

Polska gastronomia od początku pandemii zmaga się z kolejnymi przeciwnościami losu. Niespełna 4 miesiące temu rząd zdecydował się zamknąć restauracje w całym kraju, pozostawiając właścicielom możliwość wydawania posiłków jedynie na wynos. 

Gastronomia - pracownicy na skraju bezrobocia

Rzeczpospolita opisała raport Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, z którego wynika, że pracę może stracić aż 25% pracowników sektora restauracyjnego. Z blisko miliona osób zatrudnionych w polskiej gastronomii, daje to liczbę nawet 250 tysięcy osób.

Zamknięte od listopada restauracje nie otrzymały żadnej pomocy od Rządu, a formuła wydawania posiłków na wynos przede wszystkim nie wymaga zatrudniania tej samej ilości personelu, co przedtem. Sytuacja opisania przez Rzeczpospolitą jawi się jako skrajnie drastycznie. 

Z analizy raportu wynika, że z sektora gastronomicznego mogło zniknąć w poprzednim roku nawet 30 miliardów złotych. Takie straty mogą w prostej linii prowadzić do upadku co piątego lokalu w Polsce. Szacuje się, że na wiosnę niemal 15 tysięcy lokali (w sytuacji, jeśli w ogóle będzie taka możliwość) nie otworzy się ponownie

Jedzenie na wynos nie rozwiązuje problemów 

Prezes  Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej opowiedział, ile restauracje mogą zarobić na wydawaniu posiłków na wynos - Zamówienia na wynos to zaledwie 5–10 proc. dziennego, standardowego obrotu. Wyjątkiem są restauracje sieciowe, szybkiej obsługi, sushi i pizzerie, które najlepiej radzą sobie z serwisem dań na wynos.

Restauratorzy są zgodni, że brak pomocy dla ich branży może mieć dramatycznie skutki. Niemal 90% rynku gastronomicznego straciło płynność finansową, a zadłużenia potrafią sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.

Bunt jedynym rozwiązaniem?

W tak trudnym położeniu wielu właścicieli restauracji postanowiło postawić wszystko na jedno kartę i wbrew prawu - otworzyć swoje lokale dla gości. Mimo że dla takich śmiałków sanepid przygotował kary nawet do 30 tysięcy złotych, coraz więcej miejsc nie czeka na odmrożenie gospodarki.

W obecnej sytuacji nie wiemy, ile przyjdzie nam jeszcze poczekać na odwiedzenie uwielbianych miejsc i pozostaje mieć jedynie nadzieję, że niektóre z nich pozostaną w swoim miejscu. Na razie rząd milczy jak zaklęty w tej kwestii.

O trudnej sytuacji gastronomii wypowiadał się także Modest Amaro - właściciel restauracji oznaczonej gwiazdką Michelin. O jego przemyśleniach możecie przeczytać w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: rzeczpospolita / nextgazeta

Zapraszamy na nasz Instagram

Karolina SzmulewiczAutor

Liderka, a zarazem główna wydawczyni portalu Smakosze. Pasjonatka na równi jedzenia, co gotowania. Dbam o to, byście codziennie mieli najświeższe, kulinarne newsy i smakowite przepisy. Studiowałam dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz prowadziłam własny kanał kulinarny, gdzie gotowałam na żywo. Moim celem w przyszłości jest otworzenie własnej restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Ostre słowa dotyczące Kuchennych Rewolucji

Restauracje

Ostra reakcja kucharza na Kuchenne Rewolucje

Czytaj więcej >
Zestawy świąteczne Magdy Gessler zaskoczą ceną

Restauracje

Ile kosztują świąteczne specjały w delikatesach Magdy Gessler?

Czytaj więcej >
Kuchenne Rewolucje

Restauracje

Kuchenne Rewolucje żegnają zmarłą uczestniczkę programu

Czytaj więcej >
Ceny u Magdy Gessler są przytłaczające

Restauracje

Ile trzeba zapłacić za jedzenie w restauracji Magdy Gessler? Ceny zwalają z nóg

Czytaj więcej >
Ceny świątecznych wypieków u Magdy Gessler

Restauracje

Magda Gessler podnosi ceny świątecznych przysmaków

Czytaj więcej >
szef kuchni w pracy

Restauracje

Skandaliczna stawka dla kucharza w restauracji Nusr-Et

Czytaj więcej >