Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Widzisz dziwny osad na wierzchu herbaty? Prawie nikt nie wie, co naprawdę oznacza
Karolina Szmulewicz
Karolina Szmulewicz 07.01.2021 01:00

Widzisz dziwny osad na wierzchu herbaty? Prawie nikt nie wie, co naprawdę oznacza

Osad na herbacie
YouTube / kanał: okiem chemika / kadr z materiału - zdjęcie poglądowe

Herbata towarzyszy nam niemal każdego dnia. Bez względu na to, czy jesteś smakoszem tylko najlepiej wyselekcjonowanych listów, czy wystarczy ci herbata w torebkach - w okresie zimowym jest to obowiązkowa pozycja. 

Niekiedy na powierzchni herbaty możemy zaobserwować niepokojący osad, który kojarzy się od razu z brudem i odstrasza od wypicia napoju. Wiele osób jest przekonanych, że jest on wynikiem zanieczyszczonej wody i stanowi pewnego rodzaju ostrzeżenie. Prawda jest niemal nieco inna. 

Herbata z osadem na powierzchni - pić czy nie?

Ależ jak najbardziej. Osad na powierzchni herbaty powstaje w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy herbatą a wodą. W herbacie znajdziemy tak zwane szczawiany, które łączą się w wapniem i tworzą znany nam doskonale osad. 

Co ciekawe, większe prawdopodobieństwo powstawania nalotu pojawia się, jeśli mamy twardą wodę w kranie. W takim wypadku posiada ona więcej wapnia, a przez to reakcja chemiczna pomiędzy nim a szczawianami jest silniejsza. 

Wiele osób myśli, że na podstawie osadu można rozsądzić czy herbata jest dobrej jakości, a listki z najwyższej półki nie powinni reagować z wodą w tak nieestetyczny sposób. Jednak te przypuszczenia możemy śmiało włożyć między bajki. Jedynym czynnikiem, który za niego odpowiada, jest twarda woda, o której wspomnieliśmy wyżej. 

Czy można uniknąć nieestetycznego osadu na herbacie? 

Osadu unikniemy w najbardziej banalny sposób. Jedyne czego potrzebujemy to dzbanek z filtrem. Powstrzyma on przenikanie do wody cząsteczek wapnia, a tym samym już więcej nie zobaczymy nieestetycznego osadu na powierzchni swojego ulubionego napoju. 

Warto dodać, że zbyt twarda woda może sprawiać, że herbata gorzej się zaparza, a także niwelować jej walory smakowe. Filtrowanie wody więc przysłuży nam nie tylko w kwestiach estetycznych, ale i pozwoli cieszyć się pełnią smaku uwielbianego napoju.

Jeśli poszukujesz inspiracji na pyszną herbatę, a artykuł wzmógł twoje pragnienie - tutaj znajdziesz rewelacyjny przepis na zimową herbatkę. Pamiętajmy, że racząc się bursztynowym napojem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, o których więcej przeczytasz tutaj

Zdjęcie obrazujące osad na herbacie pochodzi z kanału Okiem Chemika, który znajdziecie na platformie YouTube. Z tego materiału możecie dowiedzieć się od a do z, jak powstaje osad i czy można go uniknąć. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: adamczewski.blog.polityka / pomysłodawcy

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: herbata