Smakosze.pl
Herbata może zaskakiwać

Pixabay / jmexclusives

Właściwości czarnej i zielonej herbaty

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Herbata często gości na naszych stołach. W sklepach możemy dostać rozmaite odmiany tego uwielbianego napoju. Zarówno zielona, jak i czarna cieszą się sporą popularnością. Okazuje się, że obie herbaty w podobny sposób wspierają odchudzanie. P

Powszechnie uważa się, że w trakcie diety, zielona herbata jest o wiele lepszym wyborem od czarnej. Mało kto spodziewałby się, że badanie zaowocuje takimi wynikami. Wielbiciele czarnej herbaty będą zachwyceni.

Herbata pod okiem badaczy

Nie da się ukryć, że herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Codziennie sięgają po nią smakosze z całego świata. Wybór nie jest taki prosty, ponieważ herbata posiada wiele odmian. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują zielona i czarna.

Ostatnio wspominaliśmy o tym, która herbata dobrze wpływa na zęby. Tym razem przyjrzymy się badaniu, które pod lupę wzięło czarną i zieloną odmianę naparu. Wyniki okazały się mniej oczywiste, niż można by się tego spodziewać.

Większość osób uważa, że zielona herbata jest znacznie zdrowsza i w trakcie odchudzania przynosi lepsze rezultaty od czarnej. Sprawie postanowili przyjrzeć się badacze, na których czele stanęła dr Sussane Hennig.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu O2, naukowcy wyselekcjonowali trzy grupy myszy. W pierwszej z nich gryzonie otrzymywały dietę z niską zawartością tłuszczu i wysoką cukru. Z kolei w drugiej jedzenie obfitowało w tłuszcz i cukier. Trzecia grupa również zawierała spore ilości tłuszczy i cukrów, jednak oprócz nich dodawano ekstrakt z zielonej herbaty. W czwartej grupie myszy otrzymywały to samo co w trzeciej, tylko zielona herbata została zastąpiona czarną.

(Pixabay / congerdesign)

Która herbata najlepiej wspiera odchudzanie?

Kiedy badanie dobiegło już końca, okazało się, że myszy z grupy o niskiej zawartości cukru i tłuszczu mają taka samą wagę jak te, których jadłospis wzbogacono o czarną i zieloną herbatę. Przeanalizowano również próbki wnętrzności i wątroby.

Portal O2 donosi, że myszy, w których diecie pojawiła się herbata, miały mniej bakterii związanych z otyłością i więcej tych, które odpowiadają za prawidłową wagę. Badacze potwierdzili, że czarna odmiana naparu za sprawą polifenoli, wspiera rozmnażanie bakterii, dzięki którym wątroba funkcjonuje w odpowiedni sposób.

Nasze nowe odkrycia sugerują, że czarna herbata poprzez wyjątkowy mechanizm związany z mikroflorą jelitową, może również mieć swój udział w spadku wagi i zachowaniu zdrowia przez ludzi — powiedziała dr Sussane Hennig, przytaczana przez portal O2.

Herbata działa najlepiej na nasz organizm, jeśli parzymy ją przez 10 minut. Jeżeli zbyt szybko zaczynamy pić napar, wówczas łatwo o poparzenie. Na szczęście istnieje sposób, który pozwoli nam na pozbycie się dolegliwości wynikających z poparzenia.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >
Sklep socjalny Spichlerz w Katowicach

Produkty

Niskie ceny produktów spożywczych w pierwszym sklepie socjalnym w Polsce

Czytaj więcej >
Guma turbo - pamiętasz jej smak?

Produkty

10 kultowych przysmaków z czasów PRL-u

Czytaj więcej >
Lidl przecenia owoce i warzywa

Produkty

Obniżka cen warzyw i owoców w Lidlu

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz zaprezentował niecodzienny smakołyk

Produkty

Robert Makłowicz opowiedział jak zrobić pilaw

Czytaj więcej >
Pieniądze za rozpoznawanie ceny jedzenia

Produkty

Bajońskie sumy za ekskluzywne produkty

Czytaj więcej >