Smakosze.pl
Oranżada z dawnych lat - pamiętasz jak samkowała?

facebook.com/Stare-dobre-czasy

Historia kultowej oranżady Kaskada

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Oranżada kaskada miała charakterystyczny, bardzo słodki pomarańczowy smak, a po schłodzeniu nie było lepszego napoju. Niestety, dzisiaj w sklepach już jej nie znajdziemy. Polacy z nostalgią wspominają jakość kaskady, która według nich była znacznie

Historia oranżady w Polsce jest wyjątkowo długa. Jej początki sięgają XVIII wieku, kiedy to została zapożyczona z Francji. Polacy rozmiłowali się wtedy w jej bardzo słodkim pomarańczowym smaku, który pasował do wielu dań. Na przestrzeni lat napój ten uległ jednak znacznym modyfikacjom. 

Dawniej przygotowywany był z czystej niegazowanej wody, cukru lub syropu oraz soku pomarańczowego. Gdy rozpoczęła się produkcja na skalę przemysłową, znacznie zmieniono jej skład, dodając barwniki, konserwanty, słodziki, a sok został zamieniony na wariant z proszku. 

Gdzie podziała się kultowa oranżada?

Co do tego opinie wśród internautów, którzy wspominają ją z ogromnym rozrzewnieniem, są mocno podzielone. Jedni wskazują, że została ona wyparta przez zachodnie gazowane napoje, które podbiły nasze serca jeszcze bardziej, niż rodzimy produkt. 

Inni z kolei tłumaczą, że to my sami, poprzez wybieranie coca-coli czy fanty ponad ptysia, sprawiliśmy, że producent nie przetrwał próby czasu. Jego zyski mogły być zbyt małe w porównaniu do kosztów i musiał zamknąć biznes, co dla wielu jest przykrym doświadczeniem. 

Jak wyglądała kultowa butelka?

Choć kształty mogły się różnić w zależności od producenta czy regionu kraju, tak klasyczna zielona duża butelka wykonana ze szkła o pojemności 1,5 litra pojawia się we wspomnieniach wielu tęskniących do tamtych czasów. Dodatkowym atutem była niska cena 1 zł za 1,5 l. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Tak niska cena mogła zostać uzyskana prawdopodobnie przez wymienne butelki - oddawało się je do sprzedawcy czy skupów, dzięki czemu producenci mogli wykorzystać je ponownie po dokładnej dezynfekcji. W porównaniu do współczesnych plastikowych butelek, takie rozwiązanie było również znacznie bardziej ekologiczne. 

Dzisiejsze oranżady nie są tak dobre

Obecnie rynek wypełniony jest wszelkimi gazowanymi napojami, które niestety nie smakują tak jak ich dawne odpowiedniki. Niegdyś hitem były chociażby oranżady w woreczkach plastikowych, które pito wbijając weń słomkę. Obecnie zasady BHP i sanitarne nie pozwoliłyby na sprzedaż takiego towaru. 

Do dzisiaj zachował się także wynalazek PRL-u, czyli oranżady w proszku. Choć sposób konsumpcji polega na zalaniu proszku wodą i wypiciu, mało kto tak robi. Większość z nas pamięta jeszcze, jak jadło się ja na sucho, wprost z opakowania. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: forum.pclab.pl; ostrowiecnr1.pl; danierusan.wordpress.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Kultowa kuchenka Ewa - niezapomniany sprzęt rodem z PRL-u

Czytaj więcej >
Figi na blacie kuchennym

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni figi?

Czytaj więcej >
Marnowanie jedzenia

Produkty

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

Czytaj więcej >
Gruszki

Produkty

Jak przedłużyć świeżość gruszek?

Czytaj więcej >
Figi na straganie

Produkty

Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

Czytaj więcej >