Smakosze.pl
Oranżada z dawnych lat - pamiętasz jak samkowała?

facebook.com/Stare-dobre-czasy

Historia kultowej oranżady Kaskada

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Oranżada kaskada miała charakterystyczny, bardzo słodki pomarańczowy smak, a po schłodzeniu nie było lepszego napoju. Niestety, dzisiaj w sklepach już jej nie znajdziemy. Polacy z nostalgią wspominają jakość kaskady, która według nich była znacznie

Historia oranżady w Polsce jest wyjątkowo długa. Jej początki sięgają XVIII wieku, kiedy to została zapożyczona z Francji. Polacy rozmiłowali się wtedy w jej bardzo słodkim pomarańczowym smaku, który pasował do wielu dań. Na przestrzeni lat napój ten uległ jednak znacznym modyfikacjom. 

Dawniej przygotowywany był z czystej niegazowanej wody, cukru lub syropu oraz soku pomarańczowego. Gdy rozpoczęła się produkcja na skalę przemysłową, znacznie zmieniono jej skład, dodając barwniki, konserwanty, słodziki, a sok został zamieniony na wariant z proszku. 

Gdzie podziała się kultowa oranżada?

Co do tego opinie wśród internautów, którzy wspominają ją z ogromnym rozrzewnieniem, są mocno podzielone. Jedni wskazują, że została ona wyparta przez zachodnie gazowane napoje, które podbiły nasze serca jeszcze bardziej, niż rodzimy produkt. 

Inni z kolei tłumaczą, że to my sami, poprzez wybieranie coca-coli czy fanty ponad ptysia, sprawiliśmy, że producent nie przetrwał próby czasu. Jego zyski mogły być zbyt małe w porównaniu do kosztów i musiał zamknąć biznes, co dla wielu jest przykrym doświadczeniem. 

Jak wyglądała kultowa butelka?

Choć kształty mogły się różnić w zależności od producenta czy regionu kraju, tak klasyczna zielona duża butelka wykonana ze szkła o pojemności 1,5 litra pojawia się we wspomnieniach wielu tęskniących do tamtych czasów. Dodatkowym atutem była niska cena 1 zł za 1,5 l. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Tak niska cena mogła zostać uzyskana prawdopodobnie przez wymienne butelki - oddawało się je do sprzedawcy czy skupów, dzięki czemu producenci mogli wykorzystać je ponownie po dokładnej dezynfekcji. W porównaniu do współczesnych plastikowych butelek, takie rozwiązanie było również znacznie bardziej ekologiczne. 

Dzisiejsze oranżady nie są tak dobre

Obecnie rynek wypełniony jest wszelkimi gazowanymi napojami, które niestety nie smakują tak jak ich dawne odpowiedniki. Niegdyś hitem były chociażby oranżady w woreczkach plastikowych, które pito wbijając weń słomkę. Obecnie zasady BHP i sanitarne nie pozwoliłyby na sprzedaż takiego towaru. 

Do dzisiaj zachował się także wynalazek PRL-u, czyli oranżady w proszku. Choć sposób konsumpcji polega na zalaniu proszku wodą i wypiciu, mało kto tak robi. Większość z nas pamięta jeszcze, jak jadło się ja na sucho, wprost z opakowania. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: forum.pclab.pl; ostrowiecnr1.pl; danierusan.wordpress.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >
Sklep socjalny Spichlerz w Katowicach

Produkty

Niskie ceny produktów spożywczych w pierwszym sklepie socjalnym w Polsce

Czytaj więcej >
Guma turbo - pamiętasz jej smak?

Produkty

10 kultowych przysmaków z czasów PRL-u

Czytaj więcej >
Lidl przecenia owoce i warzywa

Produkty

Obniżka cen warzyw i owoców w Lidlu

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz zaprezentował niecodzienny smakołyk

Produkty

Robert Makłowicz opowiedział jak zrobić pilaw

Czytaj więcej >
Pieniądze za rozpoznawanie ceny jedzenia

Produkty

Bajońskie sumy za ekskluzywne produkty

Czytaj więcej >