Ta rolada waflowa to smak mojego dzieciństwa. Jest lepsza nawet niż blok czekoladowy

Ten przepis trudno nazwać w pełni PRL-owskim. Zawiera w końcu banany, a te w czasach słusznie minionych były rzadkim luksusem. Jednak łączy go z dawnymi czasami cały charakter improwizowanego deseru z prostych składników.
Rolada waflowa z bananem
Sercem tego deseru są banany, ale tkanką, która go wypełnia – dobrze znana nam masa podobna do bloku czekoladowego. Ta bieda-czekolada to PRL-owskie naśladownictwo, oparte o kakao, masło i cukier. Wszystko zawinięte jest w wafle tortowe.
Pomysłowa jest sama forma tego deseru. Ekspresowo przygotowujemy banany w postaci rolady, którą następnie można kroić jak ciasto. Do zalet przepisu należy to, że – jak przystało na kryzysowe danie – składa się z łatwo dostępnych (dziś) składników, w większości łatwych w przechowywaniu w spiżarni.

Zawiń banany w wafle
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału POMIPA Cooking. Autorka dodaje tam do masy dodatkowo pokruszone wafle. Całość ma więc bardziej mączną strukturę, nieco odmienną od oryginalnego bloku czekoladowego. Wafle takie pozwalają jednak zachować konsystencję przy dodaniu galaretki. Warto więc mieć je na podorędziu i dodawać w miarę potrzeby.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Składniki
- 3 banany
- 1 szklanka cukru
- 1 kostka masła
- 3 łyżki kakao
- 4 wafle tortowe
- 1 galaretka wiśniowa
- 1 małe opakowanie herbatników

Prosty deser jak z PRL-u
Dwa wafle rozdrabniamy. Do osobnej miski kruszymy herbatniki. Galaretkę rozpuszczamy w gorącej wodzie według przepisu na opakowaniu.
W garnku rozpuszczamy masło. Dodajemy cukier i mieszamy do połączenia składników. Dodajemy też kakao.
Do masy kakaowej wsypujemy partiami herbatniki, ciągle mieszając. Dolewamy galaretkę. Kiedy wszystko połączy się w jednolitą masę, dodajemy wafle do uzyskania pożądanej gęstości.

Ściereczkę kuchenną namaczamy w gorącej wodzie i wyciskamy, by została wilgotna. Układamy na niej wafle i nakrywamy, by przeszły wilgocią. Następnie wafle układamy na desce i smarujemy dokładnie masą kakaową.
Wzdłuż jednej z krawędzi układamy na każdym waflu po 1,5 banana. Rolujemy je ciasno. Odstawiamy do przestudzenia i do lodówki do stężenia. Podajemy pokrojone na 3-centymetrowe kawałki.
Wypróbuj też przepisy na doskonały miodownik i kotlety mielone z kaszą gryczaną.






































