Kalafior - jak go gotować?
KEVMA21, Getty Images

Jak gotować kalafior bez nieprzyjemnego zapachu?

Kalafior jest wyjątkowo zdrowym i niskokalorycznym warzywem, jednak podczas jego gotowania wiele osób zauważa pewien problem. Całe mieszkanie wypełnia się charakterystycznym i nieprzyjemnym zapachem. Wystarczy dodać do gotującego się warzywa łyżeczkę sody, a zapach przestaje być obecny.

Kalafior jest wspaniałym produktem spożywczym głównie z uwagi na swój pyszny smak oraz właściwości - wypełniony jest bowiem po brzegi wartościami odżywczymi. Na jego podstawie można przygotować najróżniejsze dania, w tym zupełnie bezglutenową pizzę.

Niestety, siarkowy zapach, który jednoznacznie kojarzy się z gnijącym jajem, jest efektem związków siarki, które są obecne w tej roślinie. Podczas gotowania ulatują one do powietrza wraz z parą wodną i wypełniają swoją wonią często cały dom.

Jak pozbyć się zapachu podczas gotowania kalafiora?

Gdy oczyszczone kawałki kalafiora znajdą się już w garnku z wodą, dosyp do niego łyżeczkę sody oczyszczonej. Jej zasadowe działanie zniweluje siarkę i wpłynie na przyjemny zapach. Co więcej, soda pozwoli również zachować ładny kolor warzywa.

Doskonałym pomysłem jest również wsypanie do wody odrobiny zwykłego cukru. Zrównoważy on smak sody i kalafiora, a także wpłynie pozytywnie na kolor, który pomimo długiego podgrzewania nie ściemnieje po wyjęciu z gorącej wody.

Genialny trick na przywrócenie powłoki patelniGenialny trick na przywrócenie powłoki patelniCzytaj dalej

Inne sposoby na zapach kalafiora

Niektórzy wskazują, aby przed gotowaniem koniecznie wymoczyć kalafior w occie przez kilka minut. Jego kwaśność rozpuszcza związki siarki, które wydostają się z komórek warzywa. Równie dobrze sprawdza się również sok z cytryny i liście laurowe dodane podczas obróbki.

Na naszym portalu znajduje się wiele innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy powody, dla których warto jeść łyżkę miodu przed snem. W tym tekście zdradzamy jakich naczyń nie należy myć w zmywarce.

Wysoką skuteczność ma mleko, którego już jedna szklanka wlana do wody, zatrzyma związki siarki, które nie będą mogły ulotnić się do atmosfery. Ponadto biały płyn wzmocni smak kalafiora, co może bardzo korzystnie wpłynąć na przyjemność płynącą z jego jedzenia.

Kalafior

Źródło: Ladanifer, Getty Images

Jak najzdrowiej gotować kalafiora?

Długie gotowanie warzyw i innych produktów spożywczych w wodzie sprawia, że gorący płyn wypłukuje z nich wartości odżywcze. Zdecydowanie najlepszą i najzdrowszą możliwością jest gotowania na parze - dzięki niej żadne wartości odżywcze nie mogą zostać wypłukane przez wodę.

W jego wnętrzu można znaleźć pełno mikroelementów, takich jak witaminy C, A, E, K, tiaminę, niacynę, witaminę B6 oraz kawas foliowy. Warzywo posiada właściwości przeciwnowotworowe, łagodzące wrzody żołądka i poprawiające perystaltykę jelit.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł