Smakosze.pl
Jak myć maliny?

Canva; fstop123; Getty Images Signature

Jak myć maliny?

30 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie od dziś wiadomo, że maliny są dosyć delikatnymi owocami, które łatwo zniszczyć. Właśnie dlatego ich mycie może być uciążliwe. Na szczęście istnieje niezawodny sposób, dzięki któremu nasze maliny będą lśniły czystością. Wystarczy wykorzystać miskę i wodę.

Maliny często goszczą na naszych stołach. Wszystko za sprawą ich niepowtarzalnych walorów smakowych, którym bardzo ciężko się oprzeć. Niestety, wyśmienite owoce można uszkodzić nawet podczas mycia. Jak tego uniknąć?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Maliny można oczyścić w bardzo prosty sposób

Smakowite maliny wielokrotnie wywoływały zachwyt nawet u osób, które na co dzień nie przepadają za owocami. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, czy można sięgać po smakołyki, jeśli na koszyczku pojawiła się pleśń.

Dziś przyjrzymy się bliżej kwestii mycia malin. Nie da się ukryć, że uwielbiane owoce należą do jednych z najdelikatniejszych. Silny strumień wody może je kompletnie zniszczyć. Unikniemy tego scenariusza za sprawą niezawodnego triku.

Potrzebne nam będą miska oraz woda. Napełniamy naczynie i delikatnie przepłukujemy maliny. Najlepiej robić to partiami. Jeśli woda będzie już brudna, wówczas należy ją wymienić. Czyste maliny wykładamy na ręczniki papierowe.

Sernik z trzech składników

Przepis na banalnie prosty sernik z trzech składników

CZYTAJ DALEJ

Maliny należy myć tuż przed ich zajadaniem. Jednak, jeśli nie zdążymy ich zjeść, powinniśmy przechowywać je w odpowiedni sposób. Każdy miłośnik owoców powinien wiedzieć, jak przedłużyć świeżość malin.

Prawidłowe przechowywanie umytych malin

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że maliny po umyciu należy trzymać w lodówce. Oczywiście owoce powinny być uprzednio wysuszone. Do przechowywania malin najlepiej sprawdzi się pojemnik na żywność wyścielony papierowymi ręcznikami.

Specjały przykrywamy papierowymi ręcznikami również od góry. Maliny wyjmujemy z lodówki na 30 minut przed rozpoczęciem zajadania. Wówczas owoce będą smakowały znacznie lepiej.

Odpowiednio myjąc i przechowując maliny, będziemy mieli pewność, że sięgamy po owoce bez dodatkowych zanieczyszczeń. W jednym z naszych poprzednich artykułów wspominaliśmy o tym, że ceny malin poszły w górę.

Maliny

Maliny

Canva / Kristina Paukshtite

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Interia Porady

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak obrać czosnek bez wysiłku?

Czytaj więcej >
Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >