Czy można jeść maliny z koszyczka, w którym pojawiła się pleśń?
Kupując maliny, zawsze warto dokładnie się im przyjrzeć w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak pleśni. Jeśli jednak kupiłeś owoce w dobrym stanie, a te z biegam czasu obrosły niewielką jej ilością, pod żadnym pozorem ich nie jedz. Delikatne produkty spożywcze, jak te owoce, na których widać ślady psucia, są bowiem wypełnione niewidocznymi pasmami szkodliwych grzybów.
Maliny nie należą do najtańszych produktów. Z uwagi na swoją delikatność i łatwość psucia się, sprzedawcy muszą oferować je w dość wysokich cenach, by ich sprzedaż i ewentualne straty nie odbiły się na ich budżecie.
Z tego powodu wiele osób kupując maliny, chce wykorzystać je w całości. Widząc na części z nich pleśń, próbują wybrać te sztuki, na których nie ma oznak infekcji. Jest to niestety bardzo zła i szkodliwa decyzja.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie jedz malin z koszyczka, w którym pojawiła się pleśń
W przypadku twardych produktów, takich jak marchewka, pietruszka czy jabłka, odkrojenie zepsutej części z pleśnią, może uratować resztę warzywa lub owocu. Grzyb nie jest w stanie całkowicie spenetrować ich wnętrza.
Jeśli mamy do czynienia z miękkimi rzeczami, takimi jak właśnie maliny, brzoskwinie czy twaróg, pierwsze widoczne znaki pleśni są wskazówką, do utylizacji całości. Dlatego nawet jedna zapleśniała malina oznacza, że cały koszyczek nie nadaje się do jedzenia.
Oczywiście spożycie niewielkiej ilości zapleśniałego produktu nie powinno wywołać żadnych negatywnych skutków. Osoby nadwrażliwe mogą jednak doświadczyć nieprzyjemności, takich jak mdłości czy bóle brzucha.
Czym grozi zjedzenie żywności z pleśnią?
Długie wystawianie się na wpływ pleśni, czy to pod postacią jedzenia, czy zarodników w powietrzu, organizm cały czas atakowany jest przez silnie rakotwórcze substancje, stwarzające duże zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Sprawdź nasze inne pomysły, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na kopytka z kaszy gryczanej, które świetnie komponują się z ciemnym sosem. Ten tekst poświęcony szarlotce z jabłkami papierówkami.
W grzybach tych często obecna jest mitotoksyna, czyli toksyna przez nie wydzielana. Zatrucie nią objawia się wymiotami, silną biegunką, bólami brzucha czy zwiększoną temperaturą ciała.
Źródło: Canba (Kira Yan)
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy.pl