Smakosze.pl
Czosnek niedźwiedzi i konwalia

canva/Elisabeth Coelfen; pixabay/ hans

Jak odróżnić czosnek niedźwiedzi od konwalii?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czosnek niedźwiedzi, popularnie nazywany dzikim czosnkiem, jest wypełniony witaminami, minerałami i wieloma innymi substancjami, działającymi prozdrowotnie. Niestety stosunkowo łatwo pomylić go z liśćmi konwalii majowej, która jest trująca. Niżej wyjaśniamy jak odróżnić czosnek niedźwiedzi oraz jakie ma właściwości.

Czosnek niedźwiedzi, a raczej jego pozostałości, odkrywa się dzięki badaniom archeologicznym, na wielu stanowiskach badawczych. Archeolodzy ustalili, że roślinę tą stosowano już ponad 5 tysięcy lat temu, gdy ludzkość była jeszcze w epoce kamienia. 

Poza stosowaniem go jako przyprawa do dań mięsnych ludzie wykorzystują go w ramach wielu kuracji leczniczych. Roślina ta jest jednak podobna do konwalii, która w przeciwieństwie do czosnku niedźwiedziego, jest trująca. Jak je odróżnić?

Czosnek niedźwiedzi a konwalia

Liście czosnku są szersze od liści konwalii, wyrastają również pojedynczo z łodygi i mają długie, wyraźne ogonki. Konwalia ma z kolei sztywniejszą strukturę i podobnie jak zimowit, wyrastają z łodygi podwójnie. Można je także rozpoznać po zapachu - konwalia nie pachnie jak czosnek.

Spożycie dużych ilości konwalii może doprowadzić do zatrucia, co objawia się problemami z sercem. Częste są zaburzenia rytmu serca oraz wymioty, dlatego trzeba zachować dużą ostrożność podczas zbiorów, gdyż ryzyko jest całkiem spore. 

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Duża zawartość związków siarki pozytywnie wpływa na układ odpornościowy oraz trawienny. Czosnek ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe, posiada spore ilości manganu, magnezu, adenozyny oraz olejków eterycznych. Roślina ta zmniejsza problemy z sercem. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym przekazujemy wieści o straszliwym odkryciu w popularnych przyprawach. W tym tekście  zdradzamy najlepszy przepis na pyszne cebulowe kule faszerowane mięsem - idealna grillowa przekąska. 

Czosnek poprawia krążenie krwi, chroni cholesterol przed zmianami chemicznymi, redukuje ilość wolnych rodników w organizmie człowieka, pomaga w chorobach reumatycznych, wysypkach skórnych, liszajach czy anemii, z uwagi na żelazo, którego posiada dużo.

Źródło: S847, Getty Images

Jak zbierać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi rosnący dziko jest pod częściową ochroną, co zakazuje zbierania go bez pozwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jeśli uda nam się zdobyć pozwolenie, można zbierać go jedynie na terenie 3 województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Na szczęście istnieje sposób, aby całkowicie legalnie móc się nim cieszyć. W sklepach ogrodniczych można kupić jego nasiona, które wystarczy posadzić w swoim ogródku. Co więcej, zapach olejków eterycznych odstrasza owady, co latem może być prawdziwym zbawieniem. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: haps.pl; twojogrodek.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >