Smakosze.pl
Kosz pełen grzybów

facebook/grzybomaniacy

Zdjęcie grzybów wywołało burzę wśród grzybiarzy

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Na grupie Grzybomaniacy na Facebooku, poświęconej tematyce grzybów, internauta pochwalił się swoimi okazałymi zbiorami. Szybko jednak jego zapał został zgaszony, ponieważ inni członkowie grupy skrytykowali go za sposób wyrywania grzybów. Według nich jego grzyby były zbyt małe, a razem z nimi wyrwał za dużo ściółki.

Zbieranie grzybów jest bardzo popularnym zajęciem dla wielu Polaków, którzy często z samego rana wychodzą do lasu, aby móc zebrać najlepsze okazy przed innymi grzybiarzami. Przyjemność, jaką czerpią z samego spaceru, jest wystarczającą nagrodą.

Nie każdy jednak wie, jak należy wyrywać grzyby z ziemi, aby nie uszkodzić reszty grzybni - takie działanie może bowiem sprawić, że w miejscu zbiorów już nigdy więcej nie wyrośnie więcej grzybów.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej

Zła metoda zbierania grzybów

Choć część ludzi gratulowała znalazcy tak pokaźnej ilości, to mimo wszystko większość wypowiadała się na ten temat negatywnie. Po wyglądzie grzybów niektórzy oceniali, że grzybiarz zbierał je w wielkim pośpiechu, aby nikt inny nie podebrał mu żadnej sztuki.

W koszu na powyższym zdjęciu dokładnie widać pozostałości drzew i roślin, a także sporo mchu, co może wskazywać na mało dokładne przyglądanie się grzybom, które następnie są wrzucane do kosza. Wiele osób twierdzi, że najłatwiej jest czyścić grzyby od razu w lesie.

Projekt bez tytułu (7)

Smakowite, lekkie i zdrowe placki z botwiny i cukinii

CZYTAJ DALEJ

Dzięki temu nie tylko zbiera się jedynie tyle, ile się potrzebuje, pozostawiając wystarczająco dużo grzybów dla innych. Dodatkową zaletą jest mniejsza praca w domu - nie trzeba bowiem męczyć się nad dziesiątkami okazów, a także nie wnosi się za dużo brudu.

Jak należy zbierać grzyby?

Najwięcej problemów sprawia podjęcie decyzji nad wyborem metody - lepsze jest wykręcanie czy wycinanie nożykiem? Okazuje się, że oba sposoby są równie dobre, lecz trzeba dostosowywać je do danego grzyba.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wykorzystać bardzo zdrowe liście selera. Ten tekst poświęcony został przepisowy na wyjątkową młodą kapustę zasmażaną, do której dodaje się wyjątkowo smaczne dodatki.

Jeśli owocnik jest duży i gruby, lepiej go wyciąć. Oszczędzamy sobie tym samym długiego czyszczenia trzonka z ziemi. Warto pamiętać, aby odcinać je zaraz przy ziemi, a pozostałą część zakryć ściółką.

Grzyby z blaszkami, jak kurka, zielonka czy rydz, bezpieczniej jest wykręcać. Pozwala to na odpowiednią identyfikację gatunku, gdyż u podstawy trzonu często znajdują się znaki szczególnie, odróżniające je od gatunków trujących. Pozostałą grzybnię także trzeba zakryć ściółką.

Projekt bez tytułu (23)

Grzyby w koszyku

Źródło: facebook.com/grzybomaniacy


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: siedlce.warszawa.lasy.gov.pl; facebook.com

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >