Jak przechowywać marchew na zimę? Garść najcenniejszych informacji
Marchew jest popularnym warzywem, które z uwagi na jego szerokie zastosowanie chętnie nabywamy i przechowujemy w większych ilościach. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przechowywać marchew na zimę, należy zwrócić szczególną uwagę na dwa zagadnienia. Pierwszym z nich jest odpowiednia, niezbyt wysoka temperatura przechowywania. Drugie dotyczy optymalnej wilgotności dla naszych warzyw.
Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, co sprzyja gromadzeniu w wielu domach zapasów jedzenia. Jednym z bardziej popularnych produktów jest marchewka, której możemy używać przy wielu kulinarnych okazjach. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak przechowywać marchew na zimę.
Jak przechowywać marchew na zimę, kilka słów wstępu
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak przechowywać marchew na zimę, musimy najpierw przyjrzeć się samemu sposobowi pozyskania warzywa. Jeśli marchewki sadzimy w przydomowym ogródku, a nie kupujemy od lokalnego rolnika, niebagatelny wpływ na późniejsze przechowywanie ma dzień zbioru.
Marchew powinniśmy zbierać optymalnie w pierwszej połowie października. Wybrany na to dzień nie może być ani szczególnie słoneczny, ani też deszczowy. Jaki wpływ ma pogoda na kwestię jak przechowywać marchew w zimę?
W słoneczny dzień występuje ryzyko, że podczas zbiorów nadmiernie przesuszymy zebrane korzenie. Z kolei pozyskiwanie marchwi z ziemi nasiąkniętej deszczem powoduje, że jest ona oblepiona mokrą ziemią, co może skutkować zagrzybieniem bądź spleśnieniem warzyw. Prawidłowo pozyskane, czyste i odpowiednio wilgotne korzenie to połowa sukcesu do tego, jak przechowywać marchew w zimę.
Jak przechowywać marchew na zimę po jej prawidłowym zebraniu?
Przechowywanie warzyw korzeniowych ma kilka prostych ale ważnych zasad. Jeśli chcesz cieszyć się zdrową marchwią przez nawet 4 do 5 miesięcy, musisz wiedzieć jak przechowywać marchew na zimę. Przyjrzyjmy się kwestiom temperatury oraz wilgotności.
Pierwszą odpowiedzią, która przychodzi nam do głowy na pytane, jak przechowywać marchew na zimę, jest lodówka. Połowicznie jest to prawda, bowiem marchew dobrze czuje się w temperaturze 0-3 stopni. Niestety wilgotność panująca w lodówce jest zbyt mała i powoduje wysuszanie warzywa. jeśli musimy zdecydować się na taką formę, miejmy pewność, że marchew układamy w dedykowanych dla warzyw szufladach.
Jak przechowywać marchew na zimę, jeśli nie w lodówce? Doskonałą lokalizacją jest piwnica naszego domu. Równie dobrze sprawdzi się garaż lub osłonięta altanka. Warunkiem prawidłowego przechowywania jest to, aby pomieszczenia nie były ogrzewane.
Aby postawić kropkę nad i w kwestii tego, jak przechowywać marchew na zimę, przyjrzyjmy się pojemnikom do jest składowania. Marchew idealnie czuje się ułożona warstwami w drewnianych skrzynkach. Warzywa warto dodatkowo przysypać z wierzchu warstwą piasku, którą w razie potrzeby możemy spryskiwać wodą, aby utrzymać optymalną dla marchwi wilgotność w okolicach 96-98%. Przed ułożeniem do przechowywania, z korzeni marchwi należy odciąć zieloną część czyli nać. Ze zbiorów marchwi przygotujesz ten pyszny dodatek obiadowy. Popularna marchewka z groszkiem bardzo zyskuje na tym jednym triku.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak szybko należy przerobić zebrane grzyby? Czas ma ogromne znaczenie
Wachowicz pokazała, jak robi ziemniaki pieczone w boczku. Smak pospolitego warzywa zachwyca
Szybkie racuchy na maślance. 2 składniki decydują o ich wybornym smaku