Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak rozpoznać czy jajka są świeże?
Adam Moskal
Adam Moskal 03.01.2022 01:00

Jak rozpoznać czy jajka są świeże?

Jajka
canva/librakv, Getty Images Pro

Rozpoznanie świeżości jajek na pierwszy rzut oka nie jest zadaniem prostym - skorupka wszystko dobrze ukrywa. Na szczęście istnieje łatwy sposób, aby bez rozbijania skorupki przekonać się, czy jajko nadaje się do spożycia. Wystarczy włożyć je do wysokiego naczynia z wodą i obserwować czy zostaje na dnie. Jeśli tak, możesz bez przeszkód je zjeść.

Jajka stanowią ogromną część naszej diety. Jako doskonałe źródło praktycznie wszystkich wartości odżywczych, których człowiek potrzebuje do funkcjonowania, jada się je praktycznie cały czas. Dlatego tak ważna jest znajomość metod na sprawdzenie ich świeżości.

Dzięki nim można uchronić się przed przykrą niespodzianką rozbijania zepsutego jajka. Wtedy natychmiast po rozbiciu skorupki unosi się zapach zepsutego jajka, którego nie można z niczym pomylić.

Włóż jajko do wody

Na początku wlej czystą zimną wodę do wysokiego naczynia i umieść w nim delikatnie jajko. Jeśli opada na dno i przy nim zostaje, to znak, że jest dobre do jedzenia. Unoszące się jajko na powierzchni powinno zostać natychmiast wyrzucone.

Dzieje się tak, ponieważ podczas rozkładu jajka wytwarzają się gazy, które zwiększają wyporność jajka i unoszą je do góry. Zwróć także uwagę, jak jajko zachowuje się na dnie. Lekko podniesione oznacza, że niedługo nie będzie świeże.

Bakterie konsumują białko i żółtko wewnątrz skorupki i metabolizują je między innymi właśnie w gaz. Jedzenie takiego produktu jest nie tylko niesmaczne, lecz również niebezpieczne - istnieje bowiem duże ryzyko poważnego zatrucia.

Potrząśnij jajkiem przed ugotowaniem

Producenci oczywiście zamieszczają na opakowaniach datę przydatności do spożycia, która ma znaczenie wtedy, kiedy są odpowiednio przechowywane - a co do tego nigdy nie można mieć pewności. Dlatego potrząśnij każdym jajkiem przed wrzuceniem do wody czy na patelnię.

Dźwięk chlupotania dobywający z wewnątrz skorupki nie powinien być słyszalny i oznacza, że jajko nie jest najświeższe. W środku zgromadziło się dużo gazu podczas psucia się jajka i nawet po długim gotowaniu będzie ono niezdatne do jedzenia.

Pamiętaj także o dokładnym powąchaniu każdego jajka, nawet po wykonaniu powyższych testów. Węch jest najskuteczniejszym narzędziem w tym przypadku, ponieważ nawet pierwsze oznaki zepsucia jajek są dla nas łatwo wyczuwalne nosem.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować ekspresowe placki z bananów bez użycia mąki. Ten tekst wyjawia, jak smażyć idealne sadzone jajka.

Jajka

Źródło zdjęcia: canva/motorolka, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: winiary; akademiasmaku

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Jajka Dieta