Lodówka
Pexels--2286921, pixabay

Jak sprawdzić sprawność lodówki w szybki sposób?

Lodówka w dzisiejszych czasach obecna jest w praktycznie każdym domu - ciężko sobie wyobrazić długie przechowywanie żywności bez jej pomocy. Jeśli zastanawiałeś się jak sprawdzić szczelność tego urządzenia, mamy rozwiązanie. Wystarczy ci tylko kawałek papieru lub banknot.

Lodówka jest względnie nowym wynalazkiem, który pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Od tego czasu sposób przechowywania jedzenia został zrewolucjonizowany - nie trzeba było wszak korzystać z suszenia, wędzenia czy solenia jak dawniej.

Niestety, podobnie jak wiele innych sprzętów, lodówka ma swoje wady. Jedną z nich jest z pewnością konieczność ciągłego podłączenia do prądu, co może generować spore koszty w skali roku, jeśli jej klasa energetyczna nie jest zbyt dobra.

Jak sprawdzić szczelność lodówki?

Utrata cennego chłodu jest nie tylko niewskazana z uwagi na możliwość zepsucia się jedzenia we wnętrzu lodówki. Urządzenie wyczuwając podwyższoną temperaturę, zwiększa pobór mocy próbując obniżyć wnętrze o kilka stopni. A to kosztuje spore pieniądze.

Aby sprawdzić jej szczelność, wystarczy ci jedynie kartka papieru lub banknot. Umieść papier pomiędzy uszczelką drzwi, a reszty lodówki. Jeśli banknot trzyma się mocno i nie można wyciągnąć go, uszczelka jest w dobrym stanie i lodówka jest szczelna.

Silnie trujący grzyb w polskich lasachSilnie trujący grzyb w polskich lasachCzytaj dalej

Jeśli jednak papier wysuwa się bez problemu lub, co gorsza, w ogóle nie chce zostać w miejscu, urządzenie nie działa poprawnie. Warto w celu upewnienia się obejrzeć uszczelkę dokładnie na całej jej długości, aby móc znaleźć ewentualną przerwę.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, sprawdź inne nasze materiały. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, co należy dodać do kapusty, aby po jej jedzeniu nie mieć przykrych wzdęć. W tym tekście zdradzamy najbardziej kontrowersyjne dania z całego świata, które mimo wszystko uznawane są za prawdziwe delikatesy.

Lodówka

Źródło: millann, Getty Images Pro

Jak przechowywać żywność w lodówce?

W dolnej części lodówka ma najniższą temperaturę. Właśnie tam warto umieszczać jedzenie, które szybko się psuje. Z tego powodu chować można tam mięso, ryby czy nabiał. Dodatkowo, jeśli jakiś płyn zacznie z nich ciec, nie zaleje innych produktów.

Środkowa część świetnie sprawdza się przy magazynowaniu produktów, których nie da się ponownie zamknąć. Dobrze położyć tam również sery, gdyż dobra wentylacja powietrza i jego ruch, zmniejszą możliwość pleśnienia jego powierzchni.

Góra lodówki jest najcieplejsza i zazwyczaj panuje tam ok. 8 stopni Celsjusza. Taka temperatura jest idealna między innymi dla bakterii kwasu mlekowego, więc można ułożyć tam kiszonki czy zaczyny, aby mogły bezpiecznie się rozwijać.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: shareinfo.pl; poradnikzdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł