Smakosze.pl Porady Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Najlepsi kucharze zawsze dosypują do wrzątku 1 składnik
canva/HandmadePictures

Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Najlepsi kucharze zawsze dosypują do wrzątku 1 składnik

21 września 2022
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Brukselka jest warzywem, które wymaga odpowiedniego przygotowania, w przeciwnym razie będzie przegotowana i niesmaczna. Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Najlepsi kucharze dosypują do wrzątku cukier, to skuteczny patent na pyszną brukselkę.

Brukselka jest warzywem, z którego wiele osób rezygnuje właśnie przez mocny smak i nieprzyjemną goryczkę. Odpowiednio ugotowane warzywa są jednak delikatne, jędrne i pełne smaku, nie będą również gorzkie. Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka?

Brukselkę wykorzystamy nie tylko do zupy jarzynowej. Możemy podać ją jako dodatek do dań głównych, możemy łączyć z innymi warzywami, polać ulubionym sosem lub masłem. Z brukselki przygotujemy również zdrowe przetwory na zimę, kiszona brukselka smakuje wyśmienicie.

Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka? Oprócz cukru bardzo ważny jest czas i sposób gotowania. Brukselkę świeżą gotujemy do 6 minut, mrożoną natomiast do 8. Przegotowana brukselka traci smak i jędrność, dlatego warto jej pilnować.

Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka?

Do gotowania brukselki potrzebujesz soli i cukru w następujących proporcach: jedna łyżeczka soli i jedna łyżka cukru na 1 l wody. Wodę z solą i cukrem zagotuj, brukselkę umyj, oderwij zewnętrzne listki i natnij trzonki nożem, żeby szybciej się ugotowała.

Warzywa włóż do gotującej się wody, gotuj 5- 6 minut. Nie przykrywaj garnka, pokrywka skumuluje nieprzyjemny zapach w warzywach. Po tym czasie brukselka będzie jędrna, chrupiąca i bardzo smaczna. Brukselkę odcedź, przepłucz zimną wodą i podaj, smacznego.

Sprawdzone triki na gotowanie brukselki. Z czym podać warzywa?

Mrożona brukselka traci znaczną część goryczki. Mrożonkę należy gotować nieco dłużej. Po około 7- 8 minutach będzie smaczna i jędrna. B rukselkę gotuj bez pokrywki, dzięki czemu intensywny zapach ulotni się i nie będzie skumulowany w warzywach.

Po ugotowaniu brukselki od razu przepłucz ją pod zimną, bieżącą wodą. To prosty trik na zatrzymanie procesu gotowanie. B rukselkę możesz podać jako dodatek do obiadu. Będzie smakować wyśmienicie z pieczoną rybą, mięsem i daniami wegetariańskimi.

Z brukselki przygotuj przetwory na zimę . Kiszonka jest smaczna i zdrowa. Warzywa możesz również upiec- tu poznasz przepis na pieczoną brukselkę, będzie słodka i pyszna.

Brukselka
canva/mayina

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy