Jak upiec bezę?
Choć beza jest niezwykle smakowitym ciastem, sporo osób rezygnuje z jej upieczenia w obawie, że ciasto nie wyjdzie. Wszystko przez przekonanie, że beza nie jest ciastem dla amatorów i bardzo łatwo można zniweczyć cały trud jej przygotowania jednym błędnym ruchem.
Dzisiaj obalamy ten mit! Dzięki naszym radom i banalnie prostemu przepisowi, Twoja beza na pewno będzie perfekcyjna . O czym musisz pamiętać?
Jak upiec bezę by była chrupiąca i nie opadła?
Przede wszystkim pamiętaj o paru wskazówkach. Dobrym sposobem zwiększenie objętości bezy jest pozwolenie, aby białka jaj odrobinę się ogrzały po wyjęciu z lodówki i osiągnęły temperaturę pokojową przed tym, jak zaczniemy je ubijać.
Kolejną ważną rzeczą, której należy bezwzględnie przestrzegać, jest pilnowanie, by żółto nie wymieszało się z białkiem. Aby piana właściwie się ubiła, w białkach nie może być choćby śladowych ilości żółtka. Jeśli żółtko wpadnie wam do środka, należy wyjąć je z dużym zapasem.
Należy też sprawdzić, czy naczynie, w którym chcemy ubić białka, na pewno jest czyste . Choć wydaje się to nieco irracjonalne, jest to bardzo ważne, ponieważ musi być ono pozbawione tłuszczu. Najlepiej więc natrzeć naczynie oraz łopatki miksera połówką cytryny, która zneutralizuje ewentualne pozostałości tłuszczy.
Choć samo przygotowanie bezy trwa około 15 minut, jej studzenie zajmuje wiele godzin . Warto więc nie zostawiać jej pieczenia na ostatnią chwilę i od czasu do czasu ją doglądać.
Czasem beza jest też za mało krucha, ciągnie się i posiada „gumową” strukturę . Jest to spowodowane wilgocią, którą to ciasto chłonie jak gąbka. Uważaj na parującą zmywarkę do naczyń czy gotującą się w garnku wodę lub zupę. Cukier w bezie wyłapuje całą wilgoć z powietrza . Nie wyjmuj więc jej z piekarnika od razu po upieczeniu.
Zostaw ją w wyłączonym piekarniku na godzinkę lub dwie, aż ostygnie. Niektórzy koneserzy tego wypieku zostawiają ją tak nawet na całą noc , do całkowitego wyschnięcia. Jeśli okaże się, że po takim zabiegu beza nadal się klei, można spróbować uratować sytuację poprzez podpieczenie jej w niskiej temperaturze jeszcze przez 10 minut.
Źródło: Pixabay /Wow_pho
Jaki jest przepis na idealną bezę?
Składniki:
-
7 białek
-
320 g drobnego cukru lub cukru pudru
-
szczypta soli
-
1 łyżeczka octu z białego wina
-
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Wszystko zaczyna się od porządnego ubicia białek ze szczyptą soli. Pamiętaj, muszą to być same białka . Podczas ubijania powoli i stopniowo dodajemy cukier. Ważne, by dodawać małymi partiami tak, żeby konsystencja nagle się nie zmieniła. Beza powinna stać się lekko płynna. Ubijamy aż cukier zupełnie się rozpuści, i zniknie w masie.
Na samym końcu dodajemy sekretne składniki. Ocet ustabilizuje bezę, a mąka ziemniaczana spowoduje, że będzie ona z wierzchu trochę twardsza i bardziej chrupka. Taką mieszankę delikatnie wykładamy szpatułką na blaszce do pieczenia, najlepiej na papier do pieczenia. Masa powinna być lśniąca i sztywna. Wstawiamy do nagrzanego do 150 stopni Celsjusza piekarnika i od razu zmniejszamy temperaturę do 100 stopni. Bezę pieczemy około dwóch godzin. Przestudzona beza może stać się bazą wielu przysmaków.
Chcesz poznać więcej przepisów na pyszną bezę? Koniecznie przeczytaj artykuł o bezie z kremem kawowym i malinami lub jak zrobić szarlotkę z bezą.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: orchideli.pl; pysznosci.pl