Wątróbka
arfo, Getty Images

Jak usmażyć wątróbkę, żeby nie była sucha?

Wątróbka to danie, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Jest nie tylko pyszna, ale także cudownie przystępna cenowo, a do tego naprawdę zdrowa. Mimo, że nie dla każdego to wymarzony przysmak, my kochamy jej smak. Dziś podpowiadamy, jak nie wysuszyć jej na wiór i podczas smażenia zachować wszelkie wartości odżywcze.

Wątróbka ma prawdopodobnie tylu samo zwolenników, co przeciwników. Dla niektórych, sama idea jedzenia podrobów jest nie do przyjęcia. Jednak jej fani mają wyjątkowe szczęście.

Mięso wątróbki jest aksamitne i delikatnie oraz posiada niewiele kalorii. Dodatkowo, znajdziemy w nim wiele białka, witaminę A oraz niezwykle cenne witaminy z grupy B. Wątróbka jest polecana osobom z niedoborami żelaza, ponieważ występujące w niej jest wyjątkowo dobrze przyswajalne.

Sztuka smażenie wątróbki

Delikatność wątróbki to niezaprzeczalnie jej ogromny walor, ale przy okazji może sprawiać trudności w trakcie obróbki termicznej. Bardzo łatwo przez nieumiejętne potraktowanie wysuszyć ją na wiór i zniszczyć cały efekt.

Najlepszymi dodatkami do wątróbki są bez wątpienia cebula i jabłko. Podsmażona cebulka doskonale uwydatnia smak wątróbki, a słodkie jabłko niweluje lekką goryczkę w niej występującą.

Dlaczego Magda Gessler nie wiąże włosów podczas gotowania?Dlaczego Magda Gessler nie wiąże włosów podczas gotowania?Czytaj dalej

Dla urozmaicenia warto podać wątróbkę także z leśnymi grzybami bądź klasycznymi pieczarkami - zaskoczenie gwarantowane.

Smażenie krok po kroku

Zanim przejdziemy do smażenia najpierw musimy odpowiednio zająć się wątróbką. Najpierw wkładamy ją pod bieżącą wodę i zmywamy wszelkie możliwe nieczystości. Pozbywamy się widocznych błon, które są żylaste i niezbyt przyjemne w smaku.

Wątrobę wieprzową, czyli większą, możemy przekroić na mniejsze kawałki. Dzięki temu czas smażenia skróci się, a tym samym będziemy mieli większą szansę na otrzymacie soczystej potrawy. Wątróbkę drobiową wystarczy przekroić na pół.

Tak przygotowaną wątróbkę umieszczamy w miseczce z mlekiem i trzymamy w niej przez około godzinę. To najważniejszy krok w tym procesie. Dzięki niemu wątróbka straci nieprzyjemną goryczkę i zapach oraz nabierze dodatkowej delikatności.

Nadmiar wilgoci odciskamy na papierowym ręczniku i obtaczamy wątróbkę w mące. Kawałki kładziemy pojedynczo na mocno rozgrzanym oleju. Wątróbkę smażymy szybko, bez solenia w trakcie i przed (bo zrobi się gumowata). Bardzo ważne jest, aby jej nie nakłuwać, bo wszystkie cenne soki wyciekną.

Wątróbkę podajemy z ulubionymi dodatkami, od razu po zdjęciu z patelni. Smacznego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Akademiasmaku

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł