Jak usunąć rdzę z garnka żeliwnego?
Coraz częściej garnki i przybory kuchenne produkowane są z materiałów, które są trwałe i nie wchodzą w reakcję z wodą i potrawami. Jeśli jednak masz w domu sprzęty, na których pojawia się rdza, musisz też wiedzieć jak je wyczyścić. Sprawdź, jak usunąć rdzę z garnka żeliwnego. To bardzo proste.
Rdza pojawia się w wyniku reakcji stali lub żelaza z wodą lub wilgotnym powietrzem. Ma brunatny kolor i zdecydowanie nie jest pożądana do kontaktu z żywnością. Trudno jednak jej uniknąć, jeśli w twojej kuchni znajdują się sprzęty z żeliwa czy zwykłej stali.
W sklepach bez trudu można kupić środki, które skutecznie potrafią usunąć tłuszcz, zaśniedzenia czy rdzę z garnków. Jednak nie są to tanie specyfiki, a poza tym bazują na silnych, chemicznych środkach. O wiele więc bezpieczniej skorzystać z domowych składników, które równie skutecznie poradzą sobie z rdzą.
Jak usunąć rdzę z garnka żeliwnego?
Jednym ze sposobów na pozbycie się rdzy z garnka, jest sięgnięcie po szorstką gąbkę i sodę oczyszczoną. Z ciepłej wody i sody oczyszczonej trzeba przygotować papkę, którą należy nałożyć na gąbkę i szorować nią zardzewiałą powierzchnię. Potem sodę należy pozostawić na naczyniu na ok. 5 minut i spłukać ciepłą wodą.
Zardzewiałą powierzchnię możesz też wyczyścić przy użyciu gruboziarnistej soli i cytryny. Jak to zrobić? Cytrynę przekrój na pół, posyp ją gruboziarnistą solą i taką cytryną czyść zardzewiały lub zaśniedziały garnek. Mieszankę soli i soku z cytryny pozostaw na kilka minut na powierzchni naczynia, a potem dokładnie ją spłucz.
Blask zardzewiałem garnkowi czy zaśniedziałym sztućcom przywrócisz też za pomocą folii aluminiowej, soku z cytryny i octu. Najpierw zrób z folii kulkę, zanurz ją w soku z cytryny i zetrzyj nią warstwę rdzy. Tak oczyszczony sprzęt włóż do plastikowej miski i zalej octem. Pozostaw na kilka godzin, po czym usuń ewentualne pozostałości rdzy przy użyciu gąbki i sody oczyszczonej.
Żeliwne garnki - wskazówki
Żeliwnych garnków nie należy myć w zmywarce lub zalewać ich wodą do odmoczenia. Takie warunki sprzyjają bowiem pojawieniu się rdzy.
Żeliwne garnki trzeba jak najszybciej umyć po użyciu. A po umyciu, wytrzeć je do sucha np. papierowym ręcznikiem. Warto też wetrzeć w nie trochę oleju lub oliwy, które zapobiegną rdzewieniu.
Garnki mające tendencję do rdzewienia, należy trzymać w suchym i przewiewnym miejscu. To zapobiegnie pojawieniu się na nich rdzy.
Jeśli szukasz innych, kuchennych porad, zajrzyj do naszego serwisu. Znajdziesz tu informację np. na temat tego, co zrobić z olejem po smażeniu pączków, a także, jak wyczyścić mikrofalówkę octem.
Źródło zdjęcia: canva/Gonzalo Calle Asprilla
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: krokdozdrowia, naczynia.olkusz