Smakosze.pl
Jak zagęścić krem do ciasta?

canva/darkbird77

Jak zagęścić krem do ciasta?

16 Listopada 2021

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Udostępnij:

Jak zagęścić krem do ciasta? To pytanie bardzo często pojawia się na kulinarnych forach. Jeśli podczas przygotowywania ciasta krem wyjdzie za rzadki, możemy go w prosty sposób ustabilizować. Poznaj sprawdzone sposoby na zagęszczenie kremu do ciasta i przygotuj wspaniały deser dla całej rodziny.

Krem do ciasta i tortu musi mieć gęstą, zwartą konsystencję, aby nie rozpłynął się podczas krojenia. Rzadki krem nie trzyma ciasta i nie wygląda apetycznie. W zależności od rodzaju i składników kremu, możemy jednak w prosty sposób zagęścić masę, aby nie straciła smaku i spełniała swoją rolę.

Najbardziej popularnymi stabilizatorami do kremów jest mąka, żelatyna, galaretka, czekolada i masło. W zależności od rodzaju kremu, możemy wykorzystać produkty zagęszczające i uratować rzadką masę.

Dowiedz się również, jak zastąpić cukier w ciastach i przygotować zdrowsze i mniej kaloryczne wypieki dla całej rodziny.

Jak zagęścić krem do ciasta?

Krem budyniowy

Jeśli przygotowałeś za rzadki krem budyniowy, rozprowadź dokładnie łyżkę mąki ziemniaczanej w 100 ml zimnej wody, następnie delikatnie podgrzej krem budyniowy i dodaj do niego rozpuszczoną mąkę. Mieszaj i gotuj do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jeśli krem w dalszym ciągu jest za rzadki, powtórz czynność.

Krem z bitą śmietaną

Jeśli krem na bazie śmietany jest rzadki i "pływa", wystarczy zmieszać go z opakowaniem śmietan-fixu do śmietany. Produkt przyspiesza ubijanie śmietany na sztywno i jednocześnie ją zagęszcza. Do zagęszczenia możesz również wykorzystać galaretkę owocową lub żelatynę. Rozpuść dwie łyżeczki żelatyny w gorącej wodzie, dodaj odrobinę kremu, wymieszaj, następnie połącz z całą masą.

Krem czekoladowy

Krem czekoladowy możesz zagęścić dodając do niego pół tabliczki roztopionej w kąpieli wodnej czekolady. Gęsta, schłodzona czekolada dodana do rzadkiego kremu z pewnością go zagęści. Po wymieszaniu kremu z dodatkową ilością czekolady, wstaw go do lodówki, aby stężał, następnie przełóż ciasto. Krem czekoladowy możesz również zagęścić masłem, wystarczy, że utrzesz krem z 50 g masła, a stanie się gęsty.

Magdalena PataczAutor

Redaktor Magdalena Patacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć grzyby?

Czytaj więcej >
Idealny sernik

Porady

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

Czytaj więcej >

Porady

Jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >

Porady

Ile czasu gotować jajka na miękko?

Czytaj więcej >