Jak zniwelować brzydki zapach podczas gotowania kalafiora?
Kalafior wykazuje działanie przeciwnowotworowe, pomaga poradzić sobie z wrzodami żołądka, a także zmniejsza dolegliwości związane z reumatyzmem. Właśnie dlatego warzywo to powinno znaleźć się w codziennej diecie wielu ludzi, którzy chcą zachować dobre zdrowie.
Niestety, zapach wydobywający się z garnka z gotującym się kalafiorem, potrafi odrzucić nawet największych smakoszy. Na szczęście istnieje banalnie prosty sposób, aby uporać się z tą niedogodnością - co więcej, każdy może z niego skorzystać.
Jak pozbyć się przykrego zapachu podczas gotowania kalafiora?
Specyficzny zapach wywołany jest obecnością związków siarki w warzywie. Podobne znajdują się w wielu innych produktach, takich jak cebula, czosnek, brokuły czy kapusta. Każdy z nich, podczas gotowania, wytwarza bardzo podobny, siarkowy zapach.
Doskonałym dodatkiem eliminującym działanie związków siarki, jest laur. Wystarczy wrzucić jeden listek laurowy do wrzątku, w którym gotuje się kalafior, a jego olejki eteryczne zamaskują siarkę. Nie przesadź jednak z ilością lauru, aby nie zmienić smaku kalafiora.
Inne przyprawy, które można użyć bardzo podobnie, to gałka muszkatołowa oraz odrobina soku z cytryny. Te mogą mocniej wpłynąć na smak warzywa, jednak zalecamy eksperymentowanie. Nie zawsze trzeba przecież podawać kalafior z masłem i bułką.
Źródło: Hans, pixabay
Soda oczyszczona oraz mleko
Mniej inwazyjnymi składnikami ułatwiającymi gotowanie kalafiora, są soda oczyszczona oraz mleko. Do wody wsyp łyżeczkę sody, która nie tylko zneutralizuje związki siarki, lecz również zachowa ładny biały kolor warzywa, który często po gotowaniu żółknie.
Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym zdradzamy przykrą praktykę niektórych klientów sklepów spożywczych. W tym tekście wyjaśniamy. dlaczego warto pić 4 szklanki wody na czczo.
Mleko z kolei, w ilości pół szklanki na jednego kalafiora, zwiąże siarkę w drobinkach tłuszczu. Ta metoda może delikatnie wpłynąć na smak produktu, intensyfikując go, co z pewnością spodoba się największym fanom kalafiora.
Dlaczego warto jeść kalafiora?
Jest źródłem witamin z grupy B, witaminy C oraz K1. Zawiera potas, magnez, mangan i sporo błonnika pokarmowego. Zmniejsza dolegliwości związane z zapaleniem śluzówki żołądka, a także przeciwdziała powstawaniu chorób nowotworowych. Niska kaloryczność jest dodatkowym atutem dla osób będących na diecie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: haps.pl