Smakosze.pl
Kaufland podjął ważną decyzję

canva/Leung Cho Pan

Kolejny supermarket wycofuje ze sprzedaży jajka "trójki"

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kaufland rezygnuje ze sprzedaży jajek "trójek." Z tego powodu jajka z chowu klatkowego, którego symbolem jest cyfra 3, mają być wycofane ze sprzedaży w szybkim tempie. Do końca 2022 roku Kaufland ma wymienić je na jajka hodowane w

Kaufland początkowo planował zakończyć wycofywanie jajek z oznakowaniem "3" do 2025 roku. Do niedawna miał to być ostatni rok, w którym w tym sklepie będzie możliwie zakupienie jaj z chowu klatkowego. Wszystko jednak uległo zmianie. 

Supermarket przyspieszył pracę nad rezygnowaniem z "trójek" i postanowiono wraz z partnerami handlowymi, że do końca 2022 roku te nieekologiczne jajka znikną ze sklepowych półek bez powrotnie. Tym samym Kaufland dołączył do Biedronki, która również zwiększyła tempo. 

Kaufland kolejnym miejscem bez pewnych jajek

Jajka z oznaczeniem cyfrą "3" są jednymi z najgorszych możliwych jajek do kupienia. Znak ten oznacza, że ptaki żyją w klatkach i nie mają dostępu do wolnego wybiegu czy chociażby świeżego powietrza lub słońca. Całe życie spędzają w klatce i składając jaja. 

Wiele sklepów postanawia ostatnimi czasy rezygnować z takich produktów. Jednym z powodów jest chęć sprzedawania produktów odzwierzęcych pozyskanych w humanitarny sposób - a chów klatkowy jest zdecydowanie jego przeciwnością.

Po drugie coraz więcej klientów dokładnie sprawdza produkty, które kupują, a wiedzą o bezdusznym wyzysku bezbronnych ptaków sprawia, że rezygnują z takich towarów. Sklepy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich konsumentów, więc odejście od jajek "3" jest zupełnie naturalnym ruchem.

Biedronka rozpoczęła proces od początku tego roku. Od 1 stycznia 2021 roku Warszawa stała się pierwszym regionem, w którym wycofano z Biedronek jajka z chowu klatkowego. W Polsce zdecydowana większość kur niosek mieszka w klatkach i tam znosi jaja. Chcąc zmienić ten stan, w trosce o dobrostan zwierząt, 31 grudnia 2021 roku sieć Biedronka wycofa świeże jaja klatkowe z oferty - napisano w oficjalnym komunikacie sieci.

Poza Kauflandem oraz Biedronką, deklaracje o rezygnacji z tych jajek złożyły sklepy takie jak: Lidl, Aldi, Stokrotka, Carrefour, Auchan, Netto, a także Żabka. W Czechach z kolei cały rząd zdecydował, że od 2027 roku sprzedaż jajek z chowu klatkowego będzie zakazana. 

Masz ochotę poczytać więcej ciekawostek ze świata kulinariów lub przepisów, dzięki którym zaskoczysz swoich najbliższych? W tym tekście zdradzamy jak samodzielnie zrecyklingować karton po wypitym mleku. W tym artykule zdradzamy jak przygotować najdoskonalszą i najsmaczniejszą sałatkę jarzynową od Magdy Gessler.

Co ciekawe, choć postanowienie Kauflandu zakłada datę graniczną dla przedsięwzięcia, tak niektóre produkty bez takich można już w tym momencie kupić. W wybranych rodzajach makaronów, gofrach, bułeczkach mlecznych i biszkoptach marki własnej sieci, jajka "3" zostały zamienione innymi rodzajami. 

Warto zaznaczyć, że sposób hodowli kur wpływa na jakość jajek, które znoszą. Jajka ekologiczne zawierają znacznie więcej wartości odżywczych i są o wiele zdrowsze, niż jajka pozyskane mało humanitarnymi metodami. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: businessinsider.com.pl, dziennikbaltycki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Sanepid wycofuje popularny produkt

Produkty

Popularny produkt wycofany przez sanepid

Czytaj więcej >
Czereśnie

Produkty

Bardzo wysokie ceny czereśni

Czytaj więcej >
Śledzie z Bałtyku mogą być szkodliwe

Produkty

Czy bałtyckie śledzie są zdrowe?

Czytaj więcej >
Pomidory i kwestia śniadania

Produkty

Dlaczego lepiej nie jeść pomidorów na śniadanie?

Czytaj więcej >
lody

Produkty

Ile kosztuje gałka lodów na polskim morzem?

Czytaj więcej >
Market z Anglii wycofuje polskie produkty

Produkty

Brytyjski market wycofuje polskie produkty

Czytaj więcej >