Smakosze.pl
Drewniana łyżka

pixnio.com CC0

Czy używanie drewnianych łyżek w kuchni jest higieniczne?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Łyżka z drewna służy nam jako jedno z podstawowych narzędzi w kuchni - za jej pomocą mieszamy wszystkie składniki, czy przekładamy kotlety. Niestety, materiał, z którego są wykonane, pochłania wilgoć z jedzenia. Z tego powodu w łyżkach i innych dre

Łyżka z drewna jest naturalnym wyborem dla domowych kucharzy. Niska cena, łatwość obsługi i kilka innych zalet sprawiają, że drewno wydaje się najlepszą opcją na kuchenne narzędzia. Prawda jest jednak zupełnie inna i wielu może poczuć ogromne zaskoczenie. 

Drewno jest na tyle wytrzymałe, że można nim skrobać przypalone resztki jedzenia z powierzchni patelni - a zarazem ma wystarczającą delikatność, by ze spokojem korzystać z niego podczas gotowania na patelni z powłoką teflonową. Silikonowe sprzęty są mimo wszystko znacznie lepszą opcją. 

Łyżka drewniana to zły wybór

Drewniana łyżka doskonale sprawdza się podczas mieszania gęstych i ciężkich potraw, takich jak zapiekanki makaronowe czy gulasze z treściwym sosem. Duża odporność drewna sprawia, że kucharze polegają na jego niezawodności. 

Jako jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi, drewniana łyżka szybko ulega zużyciu. Na jej powierzchni pojawiają się rysy, struktura drewna ulega pęknięciom i uszkodzeniom, a kształt łyżki może się zmienić z powodu nagłych zmian wilgoci czy temperatury. 

Największym zagrożeniem są rysy i szczeliny pojawiające się na drewnie. To właśnie w nie mogą dostawać się resztki jedzenia, które z biegiem czasu zaczną się psuć. Podczas mieszania takim narzędziem, patogeny przedostają się do naszego jedzenia, co może wywołać różne choroby. 

Kolejnym problemem jest porowatość drewna. Materiał ten chłonie wodę, a wraz z nią przeróżne organiczne substancje. Wraz z nimi pochłaniane są mikroorganizmy, które odpowiadają za procesy gnilne. Ich pozostałości ponownie mogą przenieść się do pokarmu, który jest mieszany łyżką. 

Chcesz poznać więcej porad, które znacznie ułatwią kuchenny znój? W tym tekście zdradzamy jak samodzielnie zrecyklingować karton po wypitym mleku. Ten artykuł poświęcony został z kolei metodzie na rozwiązanie problemu podczas obierania jajek ze skorupki. 

Co zamiast drewna?

Znacznie lepszą i bardziej uniwersalną alternatywą są narzędzia wykonane z silikonu. To tworzywo sztuczne jest odporne na temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Nie reaguje z żywnością, nie nadaje jej żadnego smaku ani aromatu. 

Najważniejszym szczegółem jest jednak łatwość czyszczenia. Powierzchnia silikonu jest śliska, przez co zmywanie z niej sosu czy innych resztek po posiłku jest banalnie proste i nie wymaga tak dużego wysiłku, jak drewno. Jedynym minusem jest większa cena silikonu. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zdrowie.wprost.pl, kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kania - sposób na rozwinięcie kapelusza

Produkty

Zbieracie kanie? Sprawdźcie, jak przyspieszyć rozwijanie się kapelusza. Sposób jest banalnie prosty

Czytaj więcej >
Grzyb, który smakuje jak kurczak

Produkty

Rozpoznajesz grzyb ze zdjęcia? Wiele osób go pomija, a smakuje jak kurczak

Czytaj więcej >
Czarna końcówka banana jest bezpieczna

Produkty

Cała prawda o czarnej końcówce banana. Już wiadomo, czy można ją jeść

Czytaj więcej >
maślaki

Produkty

Czy trzeba obierać maślaki? Rozwiewamy wątpliwości nie tylko grzybiarzy

Czytaj więcej >
canva/YelenaYemchuk

Produkty

Czy można jeść surowy kalafior? Nie każdy ma świadomość, łatwo o pomyłkę

Czytaj więcej >
Ile kaw można pić dziennie?

Produkty

Ile kaw można pić dziennie? Eksperci nie maja wątpliwości

Czytaj więcej >