Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Restauracje > Klonn wita wiosnę
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 04.03.2024 18:07

Klonn wita wiosnę

Biodrówka jagnięc z restauracji Klonn
Fot. Restauracja Klonn

Modna restauracja Klonn w samym sercu Warszawy, jest już gotowa na nadejście wiosny. Warto przyjrzeć się temu gastronomicznemu przedsięwzięciu, bo wygląda na to, że wiosną i latem mamy szansę spędzić tam dużo czasu.

 

Kultowa lokalizacja

Tuż przy Parku Ujazdowskim, w zielonym sercu Warszawy działa restauracja Klonn. Miejsce jest doskonale znane miłośnikom dobrego jedzenia – w tym samym budynku mieściło się Atelier Amaro – pierwsza polska restauracja wyróżniona gwiazdką Michelin. Klonn jednak wykracza poza mury budynku. Poza całkowicie przeszklonym tarasem, na którym zaaranżowano główną przestrzeń gastronomiczną, restauracji towarzyszy także letni ogród, w którym mamy możliwość usiąść pod rozłożystym 200-letnim klonem, będącym znakiem rozpoznawczym restauracji. 

 

Projekt bez nazwy(1).jpg
Restauracja Klonn
Każdy robi sałatkę jarzynową, a ja wolę tę. Zajmuje mi 15 minut, a smakuje tak, że wszyscy chcą dokładki

Dwie odsłony – ON i OFF

Klonn wieczorem to restauracja – w tygodniu gości zaprasza od godz. 17.00, ale też miejsce spotkań kulturalnych i towarzyskich. Lokal działa w dwóch odsłonach. Jedna z nich – ON – mówi o formalnym, obliczu restauracji, gdzie biznes, doskonała kuchnia i obecność sztuki dają posmak przynależności do wyjątkowego świata. Z kolei OFFpodkreśla bardziej alternatywny charakter miejsca, to koncerty, wystąpienia literackie, wystawy sztuki. Centrum tych wydarzeń jest niezwykły letni ogród, który otworzy się już za kilka tygodni. 

 

Projekt bez nazwy(2).jpg
Restauracja Klonn

Sztuka wszędzie

Twórcą konceptu restauracji jest Mirosław Nizio, architekt, autor m.in. projektu wystawy stałej Muzeum Powstania Warszawskiego czy współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Mirosław Nizio jest nie tylko pomysłodawcą miejsca, ale także jego oblicza programowego – to on zaprasza do współpracy twórców eksponujących swoje prace w przestrzeni lokalu. – W nadchodzącym sezonie, zaprezentujemy dwie wystawy prac młodych, niezwykle utalentowanych artystów. Wypracowany wspólnie z kuratorami koncept na pewno zaskoczy naszych gości i wielbicieli sztuki – zapowiada właściciel restauracji.
Tegoroczny program kulturalny Klonnu to również wydarzenia muzyczne: koncerty i recitale, spotkania wokół muzyki klasycznej, monodramy czy wieczory ze znanymi DJ-ami. Wszystko, w letnim ogrodzie restauracji.

 

Projekt bez nazwy(3).jpg
Restauracja Klonn

Klonn od kuchni

W styczniu prowadzenie kuchni Mirosław Nizio powierzył Adamowi Anikielowi, doświadczonemu szefowi kuchni, który wcześniej pracował m.in. w londyńskiej restauracji The Ledbury, czy warszawskiej Concept 13. Szef kuchni stawia na współpracę z rodzimymi, ekologicznymi gospodarstwami. Warzywa pochodzą od lokalnych dostawców, a ryby i owoce morza z najczystszych polskich i europejskich akwenów. – W tegorocznej karcie wiosennej Klonnu będą przeważać dania lekkie. Będzie dużo warzyw, a także cytrusowych, kwiatowych i pikantnych dressingów – zapowiada Adam Anikiel.

Restauracja serwuje własne przetwory z nietypowych w kuchni polskiej produktów, takich jak szyszki sosny, pędy świerku czy płatki róży. Zespół restauracji sam przygotowuje syropy (także klonowy) konfitury, octy, marynuje niedojrzałe owoce, takie jak kapary czosnku niedźwiedziego, czy kandyzuje młode szyszki sosny. Przetwory te są doskonałym dopełnieniem dań mięsnych i rybnych z wiosennej karty. Mocną stroną restauracji są dania wegetariańskie, jednak szef kuchni znakomicie radzi sobie z mięsem i rybami.

Wśród dań głównych znajdziemy biodrówkę jagnięcą, troć podawaną z pieczoną kapustą stożkową z koperkiem. Słodkim zakończeniem uczty w Klonnie mogą być lody z marzanki wonnej z konfiturą 
z gruszki konferencji i ciastem francuskim z tymiankiem cytrynowym. Inną opcją jest leśny deser lodowy – lody mleczne z kandyzowanymi szyszkami sosny, karmelem jałowcowym i pędami świerku. Na lato planowany jest też wyjątkowy deser – lody mleczne z syropem klonowym, odwołującym się do sąsiadującego z miejscem drzewa-symbolu i jednocześnie natchnienia twórców artystycznych i kulinarnych miejsca.
Dania dopełniają doskonałe wina, karta zawiera ich ponad 200. Są tu ponadczasowe klasyki, a także etykiety mniej popularne, ale wyśmienite i oryginalne. Zwłaszcza – wybitna kolekcja polskich win Nizio Naturals z Dworu Sanna. Ich autor, Karol Nizio, jest laureatem najważniejszych polskich nagród winiarskich.

W tygodniu restauracja Klonn jest otwarta od godz. 17.00, w niedzielę – od rana do wieczora. 
Adres: Ul. Jazdów 1 B. Rezerwacje pod numerem: 22 100 63 63.

Tak rodowity Włoch przyrządza typowo polski produkt. Ten pyszny dżem zadowoli gust każdego.

Projekt bez nazwy(4).jpg
Restauracja Klonn