Kremowy, zaskakujący sernik dodatkiem gotowanego budyniu
Sernik jest jednym z ciast, które doczekało się wielu różnych wersji. Dodajemy do niego rozmaite składniki, dzięki którym delikatny ser nabiera charakteru. Przyrządźcie je z ugotowanym budyniem i jagodami, a wasi goście z pewnością poproszą o dokładkę.
Budyń może być samodzielnym deserem lub dodatkiem, który uzupełni inne słodkości np. rogaliki czy szarlotkę . Tym razem wykorzystamy go do przygotowania wybornego sernika. W przeciwieństwie do wielu innych, w naszym przepisie użyjemy ugotowanego mlecznego rarytasu. Spróbujcie koniecznie, jak smakuje tak przyrządzone ciasto serowe.
Przepis na pyszny sernik z gotowanym budyniem
Składniki na masę serową:
-
1 kg dobrze zmielonego twarogu
-
600 ml mleka
-
3 opakowania budyniu waniliowego
-
4 jaja
-
1 łyżka maki ziemniaczanej
-
1 opakowanie cukru wanilinowego
-
pół szklanki cukru pudru
-
4 łyżki cukru
-
1 szklanka jagód
Składniki na ciasto:
-
1 jajo
-
150 g mąki
-
100 g margaryny
-
1 łyżeczka proszku do pieczenia
-
2 łyżki kakao
-
4 łyżki cukru
Przygotowanie masy serowej:
400 ml mleka zagotowujemy 4 łyżkami cukru. W pozostałych 200 ml płynu rozprowadzamy dwa opakowania budyniu. Do gotującego się mleka wprowadzamy rozpuszczony proszek i energicznie mieszamy.
Masę podgrzewamy jeszcze przez chwilę, cały czas ją mieszając. Tak przygotowany budyń studzimy, aż osiągnie temperaturę pokojową. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza.
W dużej misce umieszczamy schłodzony budyń, twaróg cukier puder, cukier wanilinowy, mąkę ziemniaczaną oraz pozostały budyniowy proszek. Wbijamy jajko i ucieramy wszystkie składniki na jednolitą masę.
Przygotowanie ciasta:
Margarynę siekamy na dużej desce lub stolnicy. Dodajemy do niej cukier oraz mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao , a następnie sprawnie zagniatamy ciasto. Dno tortownicy o średnicy 26 cm wykładamy papierem od pieczenia lub smarujemy je masłem.
Pokrywamy je przygotowanym wcześniej ciastem. Wyrównujemy jego powierzchnię i przelewamy na nie masę serową. Wierzch pokrywamy owocami. Sernik wstawiamy na środkową półkę nagrzanego piekarnika.
Zmniejszamy temperaturę do 150 stopni. Ciasto pieczemy przez około 2 godziny . Następnie studzimy je na kratce i wstawiamy do lodówki. Przed podaniem wierzch możemy posypać cukrem pudrem.
Źródło zdjęcia: canva/Richard Ernest Yap
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: eksplozjasmaku