Smakosze.pl Przepisy Łatwy sposób na idealnie twarde i chrupiące ogórki kiszone
Eucalyptys, Getty Images

Łatwy sposób na idealnie twarde i chrupiące ogórki kiszone

10 czerwca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Ogórki kiszone są najbardziej uwielbianymi przetworami w Polsce - mogą jedynie konkurować z kiszoną kapustą. Przygotowanie ich samodzielnie w domu może być trudnym zadaniem, dlatego zdradzamy kilka porad, dzięki którym każda kiszonka się uda. Podstawą są ogórki najlepszej jakości oraz doskonały przepis.

Ogórki kiszone towarzyszą nam przy wielu posiłkach. Podajemy je jako dodatek do obiadów, stanowią bazę zup i chętnie są jedzone jak zwykła przekąska. Możemy kupować je w sklepach, jednak smak domowych znacznie je przebija.

Z tego powodu mnóstwo ludzi próbuje samodzielnie je przygotować - dzięki temu można dostosować pod swoje gusta dodatki aromatyzujące, długość fermentacji, czy rodzaj ogórków, jakie mamy zamiar ukisić. Aby zrobić to najlepiej, wystarczy kierować się poniższymi wskazówkami.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej.

Ogórki kiszone w najlepszym wydaniu

Najważniejsze są dobrej jakości ogórki. Nie mogą być przenawożone i posiadać pustych przestrzeni po przekrojeniu. Do kiszenia świetnie sprawdzają się odmiany Julian F1, Śremianin F1, o prostym cylindrycznym kształcie. Kolejnym aspektem są dobre słoiki - wyparzone, szczelne i czyste. Równie istotny jest doskonały przepis, w którym zawarte są najpotrzebniejsze składniki. Jeden z nich, w którym znajdziemy czosnek, koper i chrzan, prezentujemy niżej.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wyglądała jedna z najgorszych rewolucji, przeprowadzonych przez Magdę Gessler. Ten tekst poświęcony został przepisowi na smażoną rybę w bardzo delikatnym i puszystym cieście, do której wręcz idealnie pasują domowe frytki.

Przepis na ogórki kiszone

Składniki:

  • ogórki

  • czosnek

  • gałązki kopru

  • chrzan

  • litr przegotowanej wody

  • łyżka soli

Zacznij od dokładnego umycia i wyparzenia słoików, w których będą kiszone ogórki. Następnie umyj ogórki i ułóż je pionowo w słoikach. Ważne, aby były bardzo ciasno włożone - to uchroni je przed wypłynięciem na powierzchnie zalewy.

Do każdego słoika dodaj 2-3 ząbki czosnku, kawałek obranego chrzanu i jeden baldach kopru. Jeśli masz ochotę, opcjonalnymi dodatkami są także liście wiśni lub czarnej porzeczki. Teraz należy przygotować solankę.

Zagotuj wodę i rozpuść w niej sól. Na 1 litr wody, wsyp 1 łyżkę soli kamiennej niejodowanej. Zalej słoiki gorącą zalewą, zakręć i odstaw na 5-6 dni do ukiszenia. Po tym czasie możesz zapasteryzować kiszonki, aby wydłużyć ich przydatność do spożycia. Smacznego.

Projekt bez tytułu - 2021-06-10T142548.135
Ogórki kiszone

Źródło: eyup zengin, Getty Images Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ogrodekdziadunia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy