Mama zawsze na święta robi dla taty ten napój. W tym roku poproszę też o porcję dla siebie
Przed nami Boże Narodzenie i suto zastawione stoły wigilijne. Znakomite świąteczne potrawy w nadmiarze mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Z niestrawnością doskonale poradzi sobie specyfik, który wiele osób stosuje w swojej kuchni. Zrobicie z niego napój na niestrawność.
12 potraw, czy przejedzenie gwarantowane
Za kilka dni zasiądziemy do wigilijnych stołów. Na wielu z nich znajdziemy aż 12 potraw i inne różne smakołyki. Nie zabraknie makowców, pierników, serników i innych rarytasów. Wiadomo, każdego z nich chcielibyśmy spróbować. Jednak to może się wiązać z przejedzeniem i nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Ból brzucha, wzdęcia i zgaga nie powinny doskwierać nam w święta. Jednak przejedzenie i niestrawność mogą powodować właśnie takie dolegliwości. Do tego ociężałość, mdłości i w mgnieniu oka świąteczny nastrój mija. Jak sobie poradzić ze skutkami przejedzenia?
Zamiast śledzi na wigilię podaję to. Błyskawicznie znika z talerzySięgnij po produkt z własnej kuchni
Ocet jabłkowy wielu z nas ma w swoich kuchniach. Dodajemy go do rozmaitych potraw i dzięki niemu podkręcamy ich smak. Nadaje się do marynat, sosów, zup, a nawet deserów. Jednak śmiało możemy po niego sięgnąć, gdy mamy problemy żołądkowe. Zresztą skorzysta na tym cały organizm. Ocet jabłkowy reguluje poziom cukru we krwi, ma właściwości bakteriobójcze i pomaga w walce z infekcjami.
Dobroczynnie działa na układ trawienny i przyspiesza trawienie. Pomaga pozbyć się niestrawności, zgagi i ma właściwości kojące. Jednak po ocet jabłkowy powinny sięgać tylko osoby, które nie borykają się z chorobami żołądka. Ocet jabłkowy zmniejsza też wchłanianie tłuszczu i sprzyja chudnięciu. Obniża też poziom cholesterolu. Jak przygotować ocet jabłkowy? To proste!
Jak zrobić ocet jabłkowy?
Składniki:
- 1 kg jabłek
- 100 g cukru
- 1 litr wody
- 1 dkg drożdży
Jabłek nie obieramy, ale kroimy i zalewamy litrem wrzącej wody. Dodajemy cukier i pokruszone drożdże. Ocet jabłkowy należy trzymać w dużym słoiku, który przykrywamy bawełnianą szmatką. Słoik odstawiamy na 10 dni w ciemne miejsce. Codziennie mieszamy, a po 10 dniach odcedzamy przez gazę.
Następnie ocet jabłkowy przechowujemy w chłodnym miejscu przez 45 dni. Miksturę możemy przelać do butelki. Do przygotowania octu użyjmy jabłek, które nie są pryskane. Dziennie pijmy łyżeczkę octu jabłkowego w 150 ml ciepłej wody. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić wyśmienity schab na obiad w święta. Radziliśmy, jak zrobić gołąbki wigilijne bez parzenia kapusty.
Źródło: poradnikzdrowie.pl, portal.abczdrowie.pl, aptekazawiszy.pl