Sprytne sposoby na przywierające do garnka mleko
Mleko ma ogromną tendencję do przypalania, kipienia i przywierania. Ludzie od setek, jak nie tysięcy lat próbują rozwiązać te irytujące problemy. Jednymi z najlepszych rozwiązań są stare babcine metody, które działają przy każdej okazji.
Za tak dużą delikatność tego płynu odpowiadają białka mleka, które często są także powodem stanów i reakcji alergicznych. To one przywierają do ścianek naczyń, a także tworzą zwartą membranę na powierzchni, powodując kipienie.
Mleko przywiera do garnka? Skorzystaj z poniższych porad
Mleko zdecydowanie króluje w domach, gdzie obecne są dzieci lubiące jeść zupy mleczne. Najczęściej ludzie preferują jedzenie ich na ciepło - a to wymaga zaangażowania w operację kuchenkę oraz garnek. Niestety, często ten ostatni wymaga po wszystkim dogłębnego czyszczenia.
Biały osad odkładający się na dnie i ściankach garnka to białka mleka, które pod wpływem temperatury przywierają do płaskich powierzchni. Aby zminimalizować pracę, należy natychmiast po podgrzaniu mleka oczyścić taki garnek, ponieważ zaschnięta warstwa jest znacznie trudniejsza w czyszczeniu.
Na szczęście nie trzeba się nawet martwić późniejszym czyszczeniem. Nasze babcie od lat stosują dwie niezawodne metody, które znacznie ułatwiają gotowanie mleka. Jeśli widziałeś kiedyś, jak twoja babcia wlewała odrobinę wody do garnka i czekała z wlaniem mleka, aż ta się zagotuje - byłeś świadkiem jednej z metod.
Tak "zahartowany" garnek ma mieć ochronną warstwę na metalu, dzięki czemu białka nie będą miały możliwości przywarcia. Jeśli jednak sposób ten wydaje ci się z jakiegoś powodu nieefektywny, skorzystaj z oleju.
Chcesz poznać więcej porad, które znacznie usprawnią proces przygotowywania posiłków? W tym tekście zdradzamy jak przygotować najlepszą sałatkę jarzynową od Magdy Gessler. Ten artykuł poświęcony został z kolei metodzie na rozwiązanie problemu podczas obierania jajek ze skorupki.
Wystarczy odrobinę oleju wlać do rondelka i dokładnie rozsmarować go na dnie i ściankach. Następnie trzeba nadmiar tłuszczu zlać. Doskonale sprawdza się olej o neutralnym smaku - świetnym wyborem jest olej słonecznikowy lub rafinowany rzepakowy.
Po wszystkim wlewa się mleko i gotuje tak jak zawsze. Tłuszcz tworzy śliski film na powierzchni garnka, który chroni go przed białkami. Pamiętaj jednak, że mleko ciągle może wykipieć, dlatego częste mieszanie i doglądanie jest wskazane za każdym razem, gdy podgrzewasz je na kuchence.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: genialne.pl